Падна Мариупол – се приклучува на Доњецк

Шефот на Доњецката Народна Република Денис Пушилин нареди формирање на управата на Мариупол. Ова се наведува во указот објавен на веб-страницата на лидерот на републиката.

Одлучувам да создадам локална администрација на Доњецката Народна Република – администрација на градот Мариупол“, се вели во документот.

Уредбата е од 31 март.

Пушилин претходно зборуваше за ситуацијата во Мариупол.

Според него, од вчера расфрлани групи националисти можат да се движат низ одредени области на Мариупол.

Тој рече дека чистката е во тек.

Пушилин додаде дека главната концентрација на националистички баталјони е во фабриката Азовстал. Шефот на ДПР рече дека „веќе работат на нивна елиминација за многу, многу краток временски период“.

„Нема време, на луѓето им треба помош, на луѓето им треба поддршка во сите области“, рече тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа