Европа ќе остане со прстот во уста! Путин ги врти цевките од гасоводите накај Кина

Западните земји може да доживеат „шок“ поради пренасочувањето на извозот на гориво од Русија на азиските пазари. Ова го објави британскиот весник „Гардијан“.

„Значењето на Русија за светот е многу поголемо од нејзината големина. Пренасочувањето на рускиот извоз на нафта, гас и јаглен од САД и ЕУ кон азиските увозници би резултирало со голем економски шок.

„Гардијан“ смета дека растот на цените на енергијата ќе ги зголеми инвестициите во оваа индустрија и значително ќе ја забави транзицијата кон обновливи извори на енергија. Покрај тоа, санкциите наметнати од Западот ќе влијаат на снабдувањето со минерални суровини.

Изданието пишува дека Русија ќе претрпи ограничувања од САД и ЕУ за увоз на важни технолошки компоненти, вклучително и микрочипови, но во некои области ограничувањата ќе дадат поттик за развој на сопствени технологии во некои области.

Во исто време, некои земји ќе се воздржат од воведување антируски санкции и нема да одбијат соработка, така што земјата не е во целосна изолација, и покрај тоа што Западот значително го подигна својот влог во економската конфронтација, велат авторите на велат статијата.

Гардијан, исто така, истакна дека санкциите против Русија, европските земји и САД ќе се втурнат во стапица.

Изданието објаснува дека Вашингтон има моќ да изврши притисок врз глобалниот финансиски систем, но честопати САД не можат да ги одредат своите цели.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа