Во Недела Груевски се враќа во Македонија

Конзервативниот градоначалник на мал град во Унгарија, Петер Марки-Зај, кој ќе му се спротивстави на унгарскиот премиер Виктор Орбан на изборите во недела, во октомври најави дека, ако го „пензионира“ Орбан, ќе го екстрадира Никола Груевски во Македонија.

Унгарците излегуваат на гласање на 3 април за да изберат помеѓу „повеќе автократизација или редемократизација“, на кои 199 пратеници ќе бидат избрани во Националното собрание за четиригодишен мандат.

Според унгарскиот изборен систем, за 106 едномандатни изборни единици се одлучува со гласање во прв ред. Останатите 93 пратеници ќе се избираат од една изборна единица на територијата на целата држава, најмногу по пропорционална застапеност.

Премиерот Виктор Орбан бара четврт последователен мандат. Неговата националистичка конзервативна партија Фидес уживаше супер-мнозинство, дозволувајќи му да го промени уставот, во поголемиот дел од последните 12 години.

Откако постојано се движеше надесно, Орбан договори одржување референдум за неговата анти-ЛГБТК политика.

Во спротивниот агол стои партијата Обединети за Унгарија – незгоден сојуз на опозициски партии вклучувајќи ги екстремната десница, традиционалната левица, зелените и либералите.

Овој сојуз беше дизајниран, велат партиите, да ја спаси земјата од се покорумпираното и авторитарно владеење на Орбан.

Конзервативниот независен Питер Марки-Зај беше избран за кандидат на блокот за премиер во октомври.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа