Путин: Не прекинуваме со гранатирање додека не се предадат

Рускиот претседател Владимир Путин му рекол на својот француски колега Емануел Макрон дека гранатирањето на опколениот град ќе заврши само кога украинските војници ќе се предадат, се вели во соопштението на Кремљ.

Но француските власти соопштија дека рускиот лидер се согласил да ги разгледа плановите за евакуација на цивили од градот.

Официјални лица од француската Елисејска палата ја нарекоа ситуацијата во градот „катастрофална“ и додадоа дека „цивилното население мора да биде заштитено и мора да го напушти градот доколку сака. Тие мора да имаат пристап до помош во храна, вода и лекови што им се потребни“.

Франција, заедно со Турција, Грција и неколку хуманитарни групи, му претставија на Путин план за евакуација на градот.

Официјалните лица рекоа дека Путин му рекол на Емануел Макрон дека „ќе размисли“ за предлогот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа