Кадиров повикува да се завземе Киев во целост

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров повика да не се прекине специјалната операција на руските вооружени сили во Украина, туку да се заврши започнатото и да се земе Киев под контрола.

„Велам дека треба да го завршиме она што го започнавме, а не да застанеме. Мораме да одиме во Киев и да го вратиме Киев. Кадиров на воениот митинг во Грозни.

Тој потсети дека чеченските борци се подготвени да извршуваат наредби од секаква сложеност и на кое било место.

Претходно, Кадиров ја доведе во прашање ефикасноста на руско-украинските разговори одржани во Турција на 29 март и повика на крај на специјалната операција за демилитаризација и денационализација на Украина.

„ Мислам дека треба да го завршиме она што го започнавме: да ги уништиме Бандера, нацистите и ѓаволите“ , рече тој .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа