Европа се „огради“ од Бајден – Дали застана на страната на Путин?

Изјавата на американскиот претседател за промена на режимот во Русија го оддалечи од европските колеги. Само еден погрешен збор може да го доведе светот во уште поголем конфликт.

Додека американските дипломати се обидуваат да ја уверат јавноста и партнерите дека изјавата на претседателот Џо Бајден за Владимир Путин не била насочена кон промена на режимот во Москва, европските лидери се обидуваат да се оградат без да остават впечаток дека таквата изјава ќе го означи почетокот на расколот во Упорниот сојуз на Путин.

Европејците главно јавно се оградија од делот на изјавата на американскиот претседател Бајден во кој тој споменува дека Путин „не смее да биде на власт“, ​​иако таа изјава на англиски може да се сфати како „не смееме да имаме моќ“. Самиот американски државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД „немаат стратегија за промена на режимот во Русија или на кое било друго место“.

Многу Европејци стравуваат дека таквите изјави може да испратат лажни пораки дека целта на Западот е да ја смени власта во Русија.

Меѓу европските лидери кои се оградија од изјавите на Бајден дека Путин, кого тој го нарече „касап“, не треба да биде на власт се францускиот претседател Емануел Макрон, британскиот премиер Борис Џонсон и високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Џозеф Борел.

„За тоа треба да одлучат граѓаните на Русија, доколку можеле да одлучат за тоа. „Она што се обидуваме да го направиме е да ја запреме војната на Путин, неговата агресија против Украина“, рече високиот претставник на Европската унија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа