ДОСЕГА НЕВИДЕН ПРЕСВРТ – Русија го има она што им треба на сите, па ги диктира условите: Нема да печатиме долари и евра, но можеме да тргуваме и стоки…

Префрлувањето на размена би можело да биде еден од следните чекори во решавањето на стоките на Русија со непријателските земји.

Оксана Дмитриева, членка на Комитетот за буџет и даноци на Државната дума, вели дека „на овој или оној начин, следната фаза во спогодбата со непријателските земји може да биде договор за нивна продажба, на пример, гас или нафта, титаниум или никел. , под услов да ни го продадат тоа што ни треба“.

„Втората опција е генерално да се префрлиме на размена или клириншка“, рече Дмитријева.

„Ако зборуваме за трговија со земји со кои имаме урамнотежен трговски биланс, тогаш самите држави можат да одредат во која валута ќе се врши исплатата. „Дури и во оваа ситуација тие можат да го користат само доларот или еврото како пресметковна единица“, рече таа.

Дмитриева признава дека за време на конфронтацијата со други земји „можно е да се оживеат многу инструменти или шеми од советскиот систем“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа