Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги коментираше зборовите на американскиот претседател Џо Бајден дека рускиот лидер Владимир Путин повеќе не може да остане на власт.

„ Ни треба деескалација, било да е тоа воена деескалација или деескалација на реториката“, рече Гутереш како одговор на прашање.

Претходно во Варшава, Полска, Бајден одржа долг говор во кој ја осуди специјалната операција на руските вооружени сили во Украина. На крајот од својот говор тој истакна дека Украина „никогаш нема да биде победа“ за Русија, а рускиот лидер Владимир Путин „не може да остане на власт“. Подоцна појасни дека не мислел на промена на власта во Руската Федерација.

Американскиот Стејт департмент исто така нагласи дека изјавите на Бајден за Путин се дадени врз основа на емоции и не го одразуваат официјалниот курс на Белата куќа.