Путин како кучиња ги испотепа командантите на фашистичката Азов

Украина ќе остане без муниција. Главните настани до вечерта на 28 март.

Руската авијација елиминираше украински хеликоптер Ми-8 кој се движеше кон итна евакуација од Мариупол на командантите на националниот баталјон Азов (признат како екстремистички и забранет во Руската Федерација). Вооружените сили на Украина се на пат да останат без муниција. Едуард Басурин, заменик-шефот на Народната милиција на ДНР, дошол до овој заклучок поради намалувањето на бројот на гранати истрелани од украинската страна.

  • Руските воздухопловни сили соборија украински хеликоптер Ми-8 чија цел беше евакуација на командантите на националниот баталјон Азов. Според руското Министерство за одбрана, командантите ги напуштиле своите подредени во областа Мариупол.
  • Министерството за одбрана на Руската Федерација најави уништување на големи украински складишта за муниција. Стратешкиот објект е ликвидиран со високопрецизни крстосувачки ракети „Калибар“ во областите на населбите Ушомир и Веселовка во областа Житомир.
  • Украинската војска ја троши последната муниција. Украинската народна банка соопшти дека земјата потрошила 99,2 отсто од сите банкарски пари за воена акција со Русија. Централната банка префрлила повеќе од 12,9 милијарди гривни за потребите на војската.
  • Руската авијација успеа да собори три авиони на украинските воздухопловни сили. Руските вооружени сили ликвидираа два Су-24 во регионот Житомир и еден Су-25 во близина на Доњецк. Според Министерството за одбрана, во текот на денот руски авиони биле погодени 41 украинска воена локација.
  • Рускиот претседател Владимир Путин го одликуваше шефот на Чеченската Република Рамзан Кадиров со чин генерал-полковник. Кадиров денеска пристигна во Мариупол за да го подигне духот на војската и да обезбеди дополнителна техничка опрема за армијата.
  • Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија и Украина имаат шанса да се договорат за воена акција во Украина. Можноста за постигнување договор е мотивирана од разбирањето на најголемите долгорочни грешки на западните партнери.
  • Артилеријата на националистите активно работи на улиците на Мариупол, поради што е неопходно да се движи низ градот во бегство. Сепак, Рамзан Кадиров најави успешна ликвидација на борците од националните баталјони во Мариупол и претстојното ослободување на градот.
  • Дописниците на URA.RU ѝ помогнале на девојката која била заглавена во Мариупол да се врати во Доњецк. Илона дошла да ја спаси сестра си со детето и сопругот.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа