Русија предлага да се одржи средба меѓу претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Владимир Зеленски, истовремено со парафирањето на договорот меѓу двете земји на ниво на министри за надворешни работи, изјави помошникот на рускиот претседател Владимир Медински по руско-украинските разговори во Русија. Истанбул.

„По денешниот смислен разговор се договоривме и предлагавме решение според кое средбата на шефовите на држави е можна истовремено со парафирањето на договорот од страна на министрите за надворешни работи, особено што во моментот на парафирање и разгледување на детали од договорот, различни Може да се разговара за политички нијанси и детали“, цитира ТАСС Медински.

„На овој начин, доколку договорот брзо се разработи и се најде потребниот компромис, можноста за склучување мир ќе стане многу поблиска“, додаде тој.

Тој исто така додаде дека Русија добила писмени предлози од Украина со кои се потврдува нејзината желба за неутрален и ненуклеарен статус.

Претходно руското Министерство за одбрана одлучи драстично да ги намали непријателствата во правец на Киев и Чернигов.

Средбата траеше околу три часа во палатата Долмабахче во Истанбул, затворена за печатот. Претходно беа засилени безбедносните мерки во градот.

Претходно Медински и членот на украинската делегација, лидерот на парламентарната фракција на украинската владејачка партија Слуга на народот, Дејвид Арахамија, одржаа тет-а-тет разговори.

Претходно турскиот претседател Таип Ердоган ги повика делегациите да повикаат на прекин на огнот. Москва изрази надеж за брз напредок во преговорите со Украина.

Кремљ ја истакна важноста на следните денови за разбирање на ситуацијата во преговорите со Украина.