КОМАНДАНТИТЕ НА „АЗОВ“ ПОЧНАА ДА БЕГАТ ОД МАРИУПОЛЈЕ !?

Министерството за одбрана на Руската Федерација соопшти дека украинскиот транспортен хеликоптер Ми-8 е соборен во областа Мариупол, над морето.

Руското министерство тврди дека хеликоптерот тргнал да ги евакуира командантите на баталјонот „Азов“, кои наводно се обиделе да ги напуштат позициите и нивните војници и да побегнат од опколениот град.

Во Мариупол со денови се водат жестоки борби меѓу украинската армија и баталјоните лојални на Киев од една страна и руската војска засилена со чеченски борци од друга страна.

Градоначалникот на тој град Вадим Бојченко денеска изјави дека Мариупол е во рацете на руската армија.

– Не е се во наша моќ. „За жал, денес сме во рацете на окупаторите“, рече Бојченко во телевизиско интервју во живо.

Не е познато дали во градот се уште има тепачки, но неопходна е целосна евакуација на градот, рече Бојченко.

(Вести)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа