Русија нема да испорачува гас бесплатно доколку Европската унија (ЕУ) одбие да го плати во рубљи, изјави портпаролот на претседателот Дмитриј Песков.

Песков во интервју за PBS рече дека „нема да правиме добротворна работа, бесплатно да испраќаме гас во Западна Европа“, пренесува РИА Новости.

На прашањето на домаќинот дали ќе им биде стопиран бензинот на неплаќачите, прес-секретарот на претседателот одговори: „Не се плаќа – нема гас“.

Во исто време, тој истакна дека конечната одлука за тоа како да се одговори на одбивањето да се плати за гас во рубли сè уште не е донесена.

Претходно Песков изјави дека се развиваат условите за плаќање на рускиот гас во рубли.

Потсетиме дека рускиот претседател Владимир Путин го чека извештајот на владата, Банката на Русија и Гаспром на 31 март за промена на валутата на плаќање во рубли за испорака на гас во непријателските земји, следејќи ги препораките со упатствата на шефот на државата.