БРИТАНСКИ МЕДИУМИ: Еве доказ за вмешаноста на синот на Бајден во биолаборатории!

Британски „Дејли мејл“ дошол до мејл со кој се докажува дека синот на американскиот претседател Хантер Бајден навистина можел да учествува во финансирањето на американската компанија специјализирана за истражување на смртоносните патогени во Украина.

Претходно, Министерството за одбрана на Русија откри дека САД потрошиле повеќе од 200 милиони долари за работата на биолошките лаборатории во Украина, кои учествувале во американската воено-биолошка програма и се справувале, меѓу другото, со причините за чумата и антракс. На територијата на Украина е формирана мрежа од повеќе од 30 биолошки лаборатории, кои работеле во интерес на Пентагон.
Некои од нив беа финансирани од синот на американскиот претседател Хантер Бајден.

Е-пошта од лаптопот на Хантер покажува дека тој помогнал да се обезбедат милиони долари за финансирање на работата на Метабиот, компанија ангажирана од Министерството за одбрана за специјализирана за истражување на пандемични болести кои би можеле да се користат како биолошко оружје , пишува Дејли Мејл. .

Според британскиот дневен весник, Хантер ја претставил компанијата на гасната компанија „Буризма“ за потребите на „научен проект“ со учество на биолабораторија на високо ниво на биосигурност во Украина.

Иако Метабиота наводно е компанија за медицински податоци, нејзиниот потпретседател испратил писмо до Хантер во 2014 година, во кое опишува како тие можат да ја „зајакнат културната и економската независност на Украина од Русија“, пишува весникот, додавајќи фотографии од мејловите.

„Е-поштата и податоците од одбранбениот договор потврдени од Дејли мејл сугерираат дека Хантер одиграл важна улога во осигурувањето дека Метабиота може да го спроведе своето истражување на патогенот неколку стотици милји од границата со Русија “, се вели во написот.

Се наведува дека Метабиота работела во Украина преку компанијата Black & Weatch (B&V), која имала блиски врски со воените разузнавачки служби, кои основале лаборатории во Украина каде се анализирале смртоносни болести и биолошко оружје.

Од своја страна, Хантер, заедно со колегите од инвестицискиот фонд Rosemont Seneca Technology Partners (RSTP), обезбеди финансирање за компании, вклучително и Метабиота, која доби 500.000 американски долари.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа