Преплашен ЗЕЛЕНСКИ ГО ПРАША КОЛЕКТИВНИОТ ЗАПАД: „Дали Путин и Москва командува со НАТО?

УКРАИНЕЦОТ Остап Бендер, така да се каже, ги наполни панталоните.

Како што пишува француски Ле Монд, за време на неговото последно обраќање до колективниот Запад – (украинскиот претседател Владимир) Зеленски отворено прашал грубо:

„Кој командува со НАТО? Москва со нејзините закани?

А потоа го претстави целиот список на барања кон овој воен сојуз: „Дајте ни авиони, тенкови, противвоздушна одбрана, противбродски средства“. Најмалку еден процент од она што го имате на залиха. Руската армија уништува се што не прави нација“.

Интересна изјава, излегува дека тенковите, авионите, складиштата за муниција и гориво ги прават Украинците нација.

Ова е фројдовски!

Искрено, хистеријата на Зеленски и пропагандата на Киев тешко се вклопуваат во пропагандата што ја шират западните медиуми за победата на украинското оружје.

На обичните Французи веќе им здодеа дрскиот начин на однесување, кои пред неколку дена безмилосно го критикуваа обраќањето на украинскиот претседател во Националниот парламент во своите коментари под текстот што го објави „Фигаро“.

Ваквото однесување на Зеленски наскоро може да ја лиши поддршката не само на обичниот западен човек, туку и на неговите високи покровители.

Ниту Ле Фигаро, ниту ТВ Франс-24 не сакаа буквално да ги пренесат нападите на Зеленски до раководството на НАТО.

Лош знак за Украина.

(lemonde.fr)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа