Лавров: Има шанси за договор со Украина, претседателите ќе ги соопштат резултатите

Ова го изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека има шанси за договор со Украина.

„Сега главната работа е да престанеме да им угодуваме на Украинците кои само сакаат да имитираат преговори и решенија. Успеаа кога ги саботираа договорите од Минск веднаш по нивното потпишување во февруари 2015 година и на крајот рекоа дека нема да бидат спроведени, како што направија. „Ние многу добро ја знаеме нивната способност да го имитираат процесот и овојпат нема да функционира така“, рече тој, цитиран од РИА Новости во интервју за српските медиуми.

Министерот истакна дека резултатите од разговорите треба да ги соопштат претседателите. „Значи, сè уште гледам дека има шанса за договор, бидејќи разбирањето за најголемите долгорочни грешки на нашите западни партнери е веќе таму, иако од очигледни причини веројатно нема да го кажат тоа гласно“, додаде Лавров.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа