Зеленски потврди: Украина е подготвена да преговара за неутрален статус со Русија

Украина е подготвена да преговара за неутрален статус со Русија, кој мора да биде гарантиран од трети земји и да се стави на референдум, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју на руски јазик со неколку руски новинари. Тоа му претходи на почетокот на украинско-руските преговори во Турција.

Украинскиот претседател истакна дека нема да преговара со Русија за демилитаризација и денацификација, додавајќи: „Гаранција за безбедност и неутралност, за статусот без нуклеарно оружје на нашата земја, ние сме подготвени да разговараме за ова. Ова е клучна точка, а принцип за Руската Федерација. и колку што се сеќавам, затоа започна војната“.

Владимир Зеленски рече дека е подготвен да разговара за признавање на рускиот како официјален јазик. Според него, неколку руски бизнисмени понудиле да донираат пари за помош на Украина, вклучително и за поддршка на нејзината армија. Подоцна, во интервју за магазинот Економист, Зеленски рече дека победата за Украина во војната значи спасување на животите на што е можно повеќе Украинци. Тој беше категоричен дека нема да има компромиси кои ќе доведат до колапс на државата.

Мировните преговори меѓу Русија и Украина се очекува да започнат утре во Истанбул, откако беше договорена средба меѓу претседателите на Русија и Турција. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека Москва гледа шанса за мировен договор, додавајќи дека таа ги полага своите надежи во западните земји наместо во украинската делегација: „Се уште гледам шанса за договор. Нашите западни партнери сфаќаат дека направиле големи грешки многу години, иако веројатно нема да го признаат тоа од очигледни причини“.

Лавров јасно стави до знаење дека е потребна средба меѓу претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Владимир Зеленски, но не сега, туку само откако ќе се постигне договор за клучните прашања за Москва.

Во меѓувреме, секретарот на Советот за безбедност на Руската Федерација Николај Патрушев увери дека целта на специјалната воена операција назначена од Москва во Украина не е промена на власта во Киев.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа