ЗАПОЧНУВА ГОЛЕМОТО СЦЕНАРИО – ЕУ ќе осиромаши како никогаш до сега: „Нема да плаќаме во рубљи, подготвени сме на се“ – РУСИЈА: „Тоа значи дека одбивате испорака“

Германскиот министер за економија Роберт Хабек изјави дека земјите од Г7 се договориле да не и плаќаат гас на Русија во рубли, пишува RT.

Хабек смета дека промената на валутата на плаќање е прекршување на актуелниот договор и затоа компаниите не треба да се согласат со новите услови.

Тој рече и дека Европа е подготвена за секое сценарио, па дури и за целосен прекин на снабдувањето.

Претходно претставникот на Европската комисија изјави дека Европа ќе може да се ослободи од енергетската зависност од Русија дури до 2027 година.

Одбивањето на земјите од Г7 да купат гас за рубљата е недвосмислено поздрав за прекинот на снабдувањето со гас, изјави за РИА Новости, Иван Абрамов, заменик-претседател на Комитетот за економска политика на Советот на Федерацијата.

„Доколку овие земји одбијат да купат гас за перење, тоа секако ќе доведе до прекин на неговите испораки. Имаме јасен став“, рече тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа