Грчките и српските комунисти одржуваат заеднички протест против НАТО во Белград

Во Белград се одржа митинг против НАТО пред урнатините на зградата на Генералштабот оштетени од бомбите на НАТО за време на агресијата.

Настанот беше одбележан 23-годишнината од интервенциите на НАТО во Југославија. Настанот го организираше Новата комунистичка партија на Југославија (НКПЈ), заедно со Сојузот на комунистичката младина на Југославија.

Претставниците на Атинската партија на Комунистичката партија на Грција (КПГ) и членовите на нејзиното младинско крило, Комунистичката младина на Грција, дојдоа во Белград специјално од Грција на протестот, „да покажат солидарност и да застанат со српскиот народ во анти -империјалистичка антиимперијалистичка борба.“ НАТО“, како во 1999 година, кога грчките комунисти со своите тела ги блокираа базите на НАТО во Грција, спречувајќи ги на тој начин да учествуваат во војната против Србија.

На средбата присуствуваа и претставници на Здружението за српско-кубанско пријателство и на Сојузот на комунистите на Србија. Во говорот, генералниот секретар на НКПЈ Александар Бањанатс рече дека „злосторството на НАТО никогаш нема да биде заборавено“ и им се заблагодари на српските комунисти за нивните грчки другари за нивната солидарност.

Бањанак истакна дека империјализмот продолжува да сее смрт и уништување низ целиот свет и ја изрази потребата од меѓународна, антиимперијалистичка солидарност.

За злосторствата на НАТО во Југославија и за криминалната природа на империјализмот детално зборуваше и претставник на ЦК на КПГ, пренесуваат медиумите кај западниот сосед.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа