ГЕРМАНСКИ ПОЛИТИЧАР: Германија ќе ја потресат сериозни катаклизми – Германците се подготвени да започнат протест со големи размери

Жителите на Германија во блиска иднина може да излезат на масовни протести поради наглото намалување на животниот стандард. Оваа претпоставка ја изнесе поранешниот пратеник во Бундестагот Валдемар Герт.

Германското издание на „Шпигел“, повикувајќи се на здружението на земјоделци, ги информира читателите за невиденото поскапување на храната.

Причина за наглото поскапување е значителното зголемување на трошоците за минералните ѓубрива, горивото, струјата и логистичките услуги.

Локалните земјоделци веќе апелираа до германското раководство со повик да преземе итни мерки, додека се уште има можност за санирање на ситуацијата.

Претседателот на Меѓународниот совет на руските Германци, Валдемар Герт, смета дека не најдобрата економска ситуација во Германија може да предизвика масовни протести низ целата земја.

Според неговото мислење, обичните Германци полека се подготвуваат да излезат на улица. Истовремено, тој не исклучува дека населението на Германија ќе премине на активни акции во следните две до четири недели.

„Слушнав дека во Грција и Италија веќе почнаа демонстрации за повлекување на земјите од НАТО.

Германија се уште не стигнала до таков облик на протест. Но, наскоро ќе видиме и слушаме протести кои ќе бидат предизвикани од сериозно влошување на животот и условите во него“, изјави поранешниот пратеник во Бундестагот во емисијата „Вечер со Владимир Соловјов“.

Ситуацијата е влошена од толпи украински бегалци. Според Герт, само во Берлин секојдневно доаѓаат околу 10.000 луѓе од Полска. Во сегашните околности, германската економија нема да може да го издржи одржувањето на следните доселеници. Тоа значи дека секој ден расте веројатноста за социјални немири во Германија.

„Германија се соочува со сериозни катаклизми доколку сега не се предомисли и не почне да развива нови механизми“, рече Герт.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа