ГАРДИЈАН: Не оди како што замисли ЕУ – Русија им подготви тежок шок и само што почна да одговара

Раководството на Руската Федерација вешто одигра комбинација со западните санкции, туркајќи ги САД и европските земји во сопствената замка. Ова се наведува во напис на британскиот весник „Гардијан“.

Како што се очекуваше, колективниот Запад на чело со САД почна да прифаќа нови пакети антируски санкции по почетокот на специјалната операција на руските вооружени сили за демилитаризација и денацификација на Украина.

На удар беа банкарскиот сектор, енергетиката и микроелектрониката. Сепак, беа погодени и Американците и Европејците. И двајцата се соочуваат со нагло поскапување на бензинот и горивата за автомобилите. И тоа и покрај тоа што Москва се уште нема преземено никакви контрамерки, а има простор за маневрирање.

„Значењето на Русија за светот ја надминува нејзината големина како 11-та најголема економија во светот. „Преориентацијата на рускиот извоз на нафта, гас и јаглен од САД и ЕУ кон азиските увозници ќе биде голем економски шок“, пишуваат британските новинари.

Но, и без ова, раководството на Руската Федерација има што да одговори. Конкретно, трансферот на плаќањата за трговија со гас со непријателските земји во рубли, што го најави рускиот претседател Владимир Путин, е силен удар за Западот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа