БОМБА! Америка на колена? Американскиот економист Хадсон: Американските санкции ги направија Русија и Кина нови централни сили во светот

Американските и европските санкции ја направија Русија економски самодоволна и ги зајакнаа нејзините врски со Кина. За тоа зборуваше познатиот американски економист Мајкл Хадсон во интервју за порталот „Контерпанч“.

Антируските санкции, кои се одмазда на Западот за специјалната операција спроведена од Руската Федерација во Донбас, станаа една од главните теми на светската политичка агенда.

САД и нивните партнери не го земаат предвид фактот дека Москва само се обидува да ги заштити жителите на ДНР и ЛНР и да го запре геноцидот во Киев врз руското население во Донбас.

Според Хадсон, главната работа за Западот денес е да ја врати Русија во камено доба. Меѓутоа, во пракса ова е невозможна задача.

Економистот потсети дека првите големи санкции против Москва беа воведени во 2014 година по повторното обединување на Руската Федерација со Крим.

Па дури и тогаш, таквиот економски притисок изгледаше многу комично. На пример, кога САД воведоа санкции за европската трговија со Русија, Литванија совесно го запре извозот на сирење во Русија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа