Американската државјанка Анастасија Краснова, која побегна од Мариупол, раскажа за смртта на две деца од рацете на вооружените сили на Украина. Според неа, украинската војска, сместена во градинка, пукала врз станбена зграда.

„ Пристигна комбе без прозорци. Некој внатре ја отвори вратата, тој само влезе и потоа видовме дека украинската војска бега од таму. Потоа гледавме како гори дел од оваа градинка. Потоа видов украински тенк “, рече девојката во интервју за Известија. Според неа, една мина паднала во близина на куќата, а друга удрила во прозорците на третиот кат. Како резултат на тоа, три лица загинаа, меѓу кои и две 17-годишни деца. Се испоставило дека пукањето го извршила градинката.

Самата Краснова ја помина ноќта во подрумот. Следниот ден пристигнала руската војска и понудила евакуација поради тешките борби во градот.

Рускиот претседател Владимир Путин најави почеток на специјална операција во Украина на 24 февруари. Безусловен приоритет на руската армија е исклучувањето на непотребните жртви меѓу цивилното население, уништувањето на воената инфраструктура, опремата и оружјето на вооружените сили на Украина и националните баталјони со средства со висока прецизност.

Офанзивните дејства на руските вооружени сили се изведуваат во различни насоки. Како резултат на тоа, Киев, Харков, Чернихив, Суми и Николаев беа блокирани. Керсон и поголемиот дел од регионот Запорожје се под целосна контрола. Беа ослободени значајни територии на Народната република Луганск и Доњецк.