СЕ ПОДГОТВУВА УШТЕ ПООПАСНО СЦЕНАРИО: Војници на НАТО ја обиколија Србија

Распоредувањето на дополнителни трупи на НАТО во Романија, Бугарија, Унгарија и Словачка значи дека ситуацијата во Украина е уште подалеку од мирно решение, со опасност кризата да се прелее и во околните земји, смета поранешниот дипломат Живорад Јовановиќ.

Тој исто така е на мислење дека и Србија има причина да се грижи за акумулацијата на војници на НАТО во соседните земји.

На самитот на НАТО во Брисел, на кој присуствуваше и американскиот претседател Џозеф Бајден, беше одлучено во четири земји да бидат распоредени четири борбени групи, а на Украина да и биде обезбедена опрема за заштита од хемиско, биолошко и нуклеарно оружје. како и сајбер заштита..

Еден од заклучоците на самитот е дека ќе работат на обезбедување на безбедноста и независноста на Босна и Херцеговина.

НАТО собира сили без минута молчење

Според Јовановиќ, многу поголем придонес за мирот од овие заклучоци би било тоа што учесниците на самитот што се одржа на 23-годишнината од почетокот на агресијата на НАТО врз СР Југославија во 1999 година со едноминутно молчење им оддадоа почит на нејзините жртви.

„Овие заклучоци ги гледам како резултат на намерата да се продлабочи многу опасната ситуација и многу големата нестабилност во Европа и да се воведат нови ризици за мирот и стабилноста на европскиот континент. Донесувањето нови трупи во Југоисточна и Источна Европа е како долевање масло на огнот“.

Јовановиќ е прилично песимист за натамошниот тек на настаните, изразувајќи стравувања од уште полошо сценарио.

Повеќе НАТО бази отколку за време на Студената војна

Акумулацијата на војници и воена опрема во инаку преполната Европа, која, како што забележува, денес има многу повеќе воени бази отколку што имаше кога Студената војна беше на врвот, предизвикува голема загриженост.

„Ниту една организација која се грижи за мирот не би го преземала тоа. „Ваквите чекори се приближуваат до ситуација во која конфликтот може да се прелее од Украина во околината и да предизвика катастрофа во цела Европа и да предизвика нов светски конфликт “, рече нашиот соговорник.

Јовановиќ смета дека ништо што НАТО прави или не прави не може да се објасни надвор од стратегијата на доминација и интересите на американскиот воено-индустриски комплекс. Според него, целата политика на НАТО од 1999 година до денес е стратегија на воена експанзија до руските граници и воено приближување кон границите на Кина.

„Во таа стратегија на проширување, тие првенствено се занимаваат со продуцирање страв од други земји, влевање страв кај другите, а потоа да им понудат заштита на НАТО и распоредување на војници на НАТО, наводно за да ги заштитат загрозените“, рече поранешниот шеф на Србија. дипломатија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа