Поранешен аналитичар на ЦИА: На Путин му требаат уште 10 дена – Руската армија е убедливо најефикасната армија во светот

Вооружените сили на Руската Федерација се убедливо најефикасната армија во светот. Ова го изјави поранешниот аналитичар на ЦИА, Лери Џонсон.

Според него, повеќето западни воени аналитичари, поради нивната политичка пристрасност, во суштина погрешно ги проценуваат акциите на руските единици, кои учествуваат во специјалната операција на демилитаризација и денацификација на Украина.

Заради јасност, тој предлага дејствијата на руската армија во Украина да се анализираат низ призмата на американската воена операција во Ирак во 2003 година.

Експертот посочува дека, според проценките на западните медиуми, во операцијата во Украина учествуваат 150.000 руски војници и до 40.000 војници на армиите на DNR и LNR.

Ним им се спротивставуваат повеќе од 250 илјади војници на украинската армија, повеќе од 50 илјади војници на Националната гарда, која вклучува националистички баталјони, како и повеќе од 50 илјади вработени во Државната гранична служба на Украина.

Во исто време, многу единици на украинската армија и Националната гарда имаат борбено искуство, обучени се според стандардите на НАТО и добиле големо количество западно оружје.

Воени успеси

Според аналитичарот, вооружените сили на Руската Федерација за само една недела успеале да заземат област што може да се спореди со областа на Велика Британија, стигнувајќи до Киев на третиот ден.

За тоа време Русија изврши насочени напади врз воената инфраструктура на вооружените сили на Украина, уништувајќи складишта за муниција, командни пунктови, комуникациски центри, воени аеродроми и објекти за противвоздушна одбрана.

„Русија се соочува со добро опремена украинска армија со компетентна авијација, системи за противвоздушна одбрана, оклопни возила и артилерија.

„Русија брзо ги демонтираше системите за воздушна и воздушна одбрана и создаде сериозни прекини во украинските комуникациски линии“, пишува Џонсон.

Лери Џонсон смета дека руската армија, која оперира во неколку правци одеднаш на тежок терен со многу реки и сериозно спротивставување на Вооружените сили на Украина, постигнала позначаен успех од сојузничките сили, кои дејствуваа против ирачката армија во 2003 година.

„САД се соочуваат со разочарана, неорганизирана ирачка армија, лишена од воздушно покривање, артилерија и добро координирани оклопни единици“ , нагласи експертот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа