„КОГА ПУТИН ГИ ПРЕДУПРЕДУВАШЕ ПРЕД 20 ГОДИНИ ДЕКА ЌЕ СЕ СОБЕРАТ И ЌЕ БЕГААТ ОД РУСИЈА, НЕ ВЕРУВАА…“

Маргарита Симонјан, главен и одговорен уредник на новинската агенција „Русија север“ и телевизијата РТ, иронично ја коментираше реакцијата на богатите Руси кои живеат во Европа, особено во Лондон, на фактот дека се под санкции од Западот поради специјална руска воена операција. во Украина.

Како што напиша таа на Телеграма, „искреното чудење предизвикува чудење кај некои наши Руси кои се најдоа под влијание на санкциите“.

Симонјан додава дека навистина биле убедени дека тоа никогаш нема да им се случи – на нивните инвеститори, добродетели, оние кои плаќаат даноци, кои се спонзори на новата руска револуција, сопственици на европски клубови и еврејски фондови.

„Такво нешто не е можно! А газдата (Путин), кој пред точно 20 години предупреди: „Ќе се испотиш трчајќи по судовите за да си ги одблокираш парите “, не разбира ништо. Не го разбира Западот, не се вклопуваше, тој е човек од советската ера, не беше ни во угледните лондонски дневни соби.

Кога тоа – еве си. Излегува дека нашите Лондончани – инвеститори, покровители кои плаќаат даноци, од аспект на вистински лондончани, не се лондончани, ниту Европејци, дури ни Евреи, туку едноставно Руси, и отсекогаш биле. Дури ни Русите, туку Советите, исто како и Путин, со се што тоа повлекува. А потењето е сосема бескорисно“ , напиша таа.

По почетокот на операцијата во Украина, британските власти воведоа строги санкции кон Русија, а беа погодени и бројни руски олигарси кои живеат таму.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа