АМЕРИКАНСКИОТ ВЕТЕРАН ИЗДРЖА 15 ДЕНА ВО УКРАИНА: Доживеа нервен слом и напиша: „Толку е страшно, не можев да продолжам“

Хју Ли, американски воен ветеран кој служел во Авганистан во 2012 година, дошол во Украина како волонтер, но решил да замине две недели подоцна.

Откако помина 13 часа евакуирајќи го грузискиот војник кој беше убиен во близина на Ирпин, Ли психички се распадна и одлучи дека неговата војна е завршена.

Ли служел во американските механизирани единици од 2010 до 2017 година, а за време на службата бил распореден во Авганистан во 2012 година.

„Се чувствувам непријатно да си заминам толку брзо, но дали некогаш сте виделе нешто толку ужасно и потресно што не можете да продолжите? „Така ми беше “, изјави тој за американскиот портал Task end purpos.

Неговото заминување се совпаѓа со проблемите во рамките на Меѓународната легија, која имаше за цел да им дозволи на странците да се борат со Русите, бидејќи Украина ненадејно ги отпушти првите доброволци што се пријавија во единицата, по нивните просечни перформанси во борбата.

Сега Украинците повторно размислуваат за регрутирање странци, фокусирајќи се на високо обучени борбени ветерани, како што се снајперисти, изјави украинскиот генерал за овој портал. Јасно е дека процесот на верификација за Меѓународната легија има многу пропусти.

Ли изјавил дека бил сместен со доброволци кои изјавувале сомнителни тврдења дека се поранешни специјалци, но немаат дисциплина или професионализам.

„Тие поминуваат ден полн со амфетамини, тестостерон, стероиди и којзнае какви други лекови шверцувале во воената зона “, напиша Ли на Фејсбук.

„Во суштина, тие прават што сакаат, а украинските воени офицери или го дозволуваат тоа или не можат да го спречат.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа