Бајден се закани со 3та светска војна: Русија ако и еден милиметар згази на територијата на НАТ ќе видите што ќе ви се случи

Рускиот претседател Владимир Путин не може да остане на власт, изјави американскиот претседател во Варшава

Рускиот претседател Владимир Путин не може да остане на власт, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден во говорот во Кралскиот замок во Варшава, пренесе АФП, цитиран од БТА.

„Ќе имаме поинаква иднина, посветла иднина заснована на демократија и принципи, надеж и светлина, пристојност и достоинство, слобода и можности. За волја на Бога, овој човек не може да остане на власт“, ​​рече Бајден.

 

Американскиот лидер во својот говор директно му се обрати на рускиот народ. Дозволете ми да го кажам ова, ако можете да ме слушнете – вие, рускиот народ, не сте наш непријател“, рече Бајден.

Според него, војната на Русија во Украина е стратешки неуспех. Тој додаде дека американските сили во Источна Европа се таму за да го бранат НАТО, а не да се судираат со руската војска. Сепак, Бајден силно ја предупреди Русија да не чекори „на педа во територијата на НАТО“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа