Што се случува вечерва? Азербејџан ја нападна руската мировна зона Нагорно Карабах

Министерството за одбрана забележува дека командата на рускиот мировен контингент во моментов презема мерки за решавање на ситуацијата и враќање на војниците во првобитната положба.

Азербејџанската армија влезе во областа на одговорност на рускиот мировен контингент на територијата на Нагорно Карабах, соопшти руското Министерство за одбрана, цитирано од РИА Новости.
„Од 24 март до 25 март, вооружените сили на Република Азербејџан, кршејќи ги одредбите од трипартитното соопштение на лидерите на Русија, Азербејџан и Ерменија од 9 ноември 2020 година, влегоа во областа на одговорност на руските мировни сили. контингент во Нагорно Карабах и создаде набљудувачка станица“, соопшти Министерството.
Покрај тоа, азербејџанските војници погодија четири беспилотни летала Bayraktar TB2 во делови на Народната Карабахска Република (НКР) во близина на селото Фурах.
Министерството за одбрана забележува дека командата на рускиот мировен контингент во моментов презема мерки за решавање на ситуацијата и враќање на војниците во првобитната положба.

„Упатен е апел до азербејџанската страна да ги повлече војниците“, додаде руското Министерство за одбрана.

Претходно претседателот на непризнатата република Нагорно-Карабах, Араик Харутјуњан прогласи воена состојба.
На крајот на септември 2020 година, воените дејствија во Нагорно-Карабах продолжија, што резултираше со цивилни жртви. Страните направија неколку обиди да склучат примирје, но само трипартитниот договор постигнат ноќта на 10 ноември се покажа успешен. Со посредство на Москва, Азербејџан и Ерменија се договорија за целосен прекин на огнот и размена на заробеници и тела на загинатите. Ереван му ги отстапи на Баку регионите Калбајар, Лачин и Агдам. Покрај тоа, руски мировници беа стационирани во регионот, пренесе РИА Новости.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа