Ударно „Русија планира да искористи нуклеарно оружје“

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев изјави дека има неколку случаи во кои Русија има право да користи нуклеарно оружје.

Медведев рече дека сите случаи се наведени во претседателскиот указ и тоа зборува за решеноста на земјата да го заштити својот суверенитет, но во тешки ситуации преговорите се најдобриот и најправилниот начин.

„Овие случаи се посочени во документот одобрен со претседателскиот декрет и тој ја покажува нашата решеност да ја заштитиме независноста, суверенитетот на нашата земја, да не даваме причина никому дури и за најмал сомнеж дека сме подготвени да дадеме достоинствен одговор на секакви напади врз нашата земја.“ земјата, нејзината независност, нејзиниот курс“, рече Медведев, осврнувајќи се на документот за нуклеарно ограничување.

Тој посочи дека има неколку случаи кога Русија има право да користи нуклеарно оружје: кога е извршен ракетен напад врз Русија со употреба на средства за нуклеарно уништување; кога се користи нуклеарно оружје против Русија или нејзините сојузници; во случај на напад на критична инфраструктура, парализирајќи ја активноста на руските нуклеарни сили за воздржување.

Четвртиот случај е кога е извршен акт на агресија врз Русија или нејзините сојузници, поради што била загрозена егзистенцијата на земјата, дури и без употреба на нуклеарно оружје, односно употреба на конвенционално оружје.

„Зборувам за тоа затоа што ме праша. Сепак, тргнуваме од фактот дека во најтешките ситуации, како што е сегашната, на пример, околу Украина – преговорите, дипломатските напори се сепак најдобриот и најправилниот начин. „Другата работа е дека преговорите не секогаш успеваат, но потребно е да се оди на тој начин“, објасни Медведев за Спутник.

Секогаш постои опасност од нуклеарен конфликт.Како што прецизираше, никој не сака војна, но секогаш постои закана од нуклеарен конфликт.

„Никој не сака никаква војна, особено нуклеарна војна, тоа е закана за постоењето на човечката цивилизација. Во таа смисла, аналитичарите се во право кога велат, можеби донекаде цинично, но без оглед на тоа што појавата на нуклеарно оружје спречи огромен број конфликти во 20 и 21 век. Тоа е точно“, рече заменик-претседателот на Советот за безбедност.

Според него, „затоа е очигледно дека секогаш постои закана“.

„Како поранешен врховен командант, добро сум свесен за неговите размери и сите наши луѓе знаат дека целите на оружјето на НАТО се објекти на територијата на нашата земја, а нашите боеви глави се насочени кон цели во Европа и Обединетите нации. држави. Но таков е животот. Затоа секогаш треба да размислуваме за тоа и да водиме одговорна политика“, рече Медведев.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа