ПОЛJACИТЕ ВО СТРАВ – СЕГА СЕ РУСКА ЦЕЛ БРОЈ ЕДЕН: Американците градат ракетна база во Полска

Полска е загрижена поради претстојното лансирање на американскиот одбранбен ракетен систем „Егис Ашор“.

Директорот на Американската агенција за ракетна одбрана, вицеадмирал Џон Хил, неодамна објави дека при крај е изградбата на воената ракетна одбранбена база во селото Реџиково. Во моментов се во тек внатрешните работи на објектот, а надворешноста е речиси завршена.

Појавата на воен објект на северот на Полска предизвикува страв кај локалното население.

Еден од оние кои го подложија на остри критики противракетниот одбранбен систем е поранешниот заменик-градоначалник на Слупск, Ришард Квјатковски.

Во исто време, ставот на поранешниот функционер не е променет од 2016 година, кога овој проект сè уште беше во рана фаза.

Тој забележува дека сите воени системи се агресивни, бидејќи, според него, нема поделба на одбранбени и офанзивни.

Во исто време, овој противракетен одбранбен систем Aegis Ashore претставува опасност за Реџиково во случај на воена конфронтација меѓу Русија и НАТО.

„Доколку избие сериозен вооружен конфликт, првиот удар ќе биде врз нашиот противракетен штит “, рече Ришард Квјатковски, како што пренесе АФП.

Пентагон соопшти дека воениот објект во Померанското војводство е дизајниран да пресретнува балистички ракети што ги користи Иран.

Меѓутоа, во Руската Федерација имаат поинаков став за тоа, гледајќи го како закана пред се за себе.

На истото мислење е и Квјатковски, кој укажува на близината на Калининград.

Во исто време, тој е загрижен дека појавата на противракетни инсталации на местото на поранешниот аеродром всушност става крај на привлекувањето индустриски инвеститори во областа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа