Изненадувачки видео обраќање на Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски испрати изненадувачка видео порака за време на Форумот во Доха (Катар). Во него тој ја критикуваше тековната војна на Русија против неговата земја и ги повика Обединетите нации и светските сили да му помогнат, споредувајќи го руското уништување на пристанишниот град Мариупол со сириското и руското уништување на Алепо за време на сириската војна.

„Тие ги уништуваат нашите пристаништа. Недостигот на извоз од Украина ќе ги погоди земјите ширум светот“, рече Зеленски.

Украинскиот премиер додаде: „Иднината на Европа зависи од вашите напори.“ Тој ги повика земјите кои учествуваат на Форумот во Доха да го зголемат извозот на енергија, што е особено важно бидејќи Катар е светски лидер во извозот на природен гас.

Зеленски ја критикуваше Русија за, како што рече, закана за светот со нејзиното нуклеарно оружје: „Русија намерно се фали дека може да уништи не само земја, туку и целата планета со нуклеарно оружје“, рече тој.

Тој, исто така, истакна дека муслиманите во Украина ќе мора да се борат за својата земја за време на претстојниот свет ден Рамазан: „Мораме да се погрижиме овој свет месец Рамазан да не биде засенет од страдањата на народот на Украина“, рече тој.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа