БОМБА! Зеленски наскоро ќе потпише предавање?

Генералот Димитар Шивиков изјави дека претседателот на Украина, Володимир Зеленски, наскоро ќе го објави предавањето на земјата.

„Се ближи моментот кога претседателот на Украина ќе го објави предавањето“, изјави Шивиков во етерот на бугарското национално радио.

„Не се сомневам дека Руската Федерација ќе победи во овој конфликт“, рече Шивиков, пренесува РИА Новости.

Воениот лидер истакна дека Бугарија не треба да и дава оружје на Украина, бидејќи таквите акции само ќе ја зголемат ескалацијата.

Тој потсети и дека целта на Русија е демилитаризација и денацификација на Украина, а не нејзина окупација или уништување на државноста. Во исто време, Шивиков укажа на „екстремно русофобната политика“ што ја водат украинските власти од 2004 година.

Според него, Киев бил испратен на таков курс од „трансатлантски играч“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа