Американскиот ПОРТАЛ ОТКРИВА ФАБРИКА ЗА ЛАГИ: ПР компании, лобисти и ЦИА градат слика за Украина како жртви

Мрежа на странски стратези, лобисти од Вашингтон и медиуми поврзани со разузнавањето стои зад сликата за војната во Украина што е претставена во западните медиуми.

Откако започна руската офанзива внатре во Украина на 24 февруари, сликата на мала храбра украинска армија која се спротивставува на рускиот Голијат се шири во медиумите на Запад. За да ја поттикне таквата слика на војната, Киев започна постојан прилив на софистицирана пропаганда чија цел беше да ја поттикне јавната и официјалната поддршка од западните земји.

Оваа кампања вклучува јазични прирачници, пораки и стотици пропагандни постери, од кои некои содржат фашистички мотиви, па дури и ги фалат неонацистичките лидери.

Зад овие напори на Украина стои армијата на странски политички стратези, лобисти од Вашингтон и медиумски мрежи поврзани со разузнавачките служби, се наведува во истражувањето на американскиот портал mintpressnews.com. Сите тие директно соработуваат со Министерството за надворешни работи на Украина.

За ова истражување денеска се огласи и официјалната претставничка на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, која посочи дека размерите на откриените манипулации на Киев и неговите западни покровители од страна на јавното мислење се неверојатни.

„Излегува дека целата слика за „Украина како жртва“, која веќе еден месец ја пренесуваат сите западни медиуми, е длабоко осмислена, систематски организирана конструкција, која ја прават многу сериозни луѓе, очигледно за многу пари “, рече Захарова.

Коментирајќи го написот, Захарова објасни дека е неопходно да се започне со фактот дека шегите за „јазичните прирачници“, како што се испостави, воопшто не се. Тие навистина постојат – најдобрите западни ПР-агенции подготвуваат упатства, кои зборови треба да се користат и кога, се собираат видео компилации за емитување, се даваат препораки за изворите. Употребата на „непроверени медиуми“, односно оние кои не добиле одобрение на Запад, е експлицитно забранета.

„Клучниот функционер во Киев во овој пропаганден систем е извесен Јарослав Турбил, жител на Киев поврзан со американското разузнавање, главен уредник на веб-страницата Украина. „УА, која работи под покровителство на украинското Министерство за надворешни работи и често е примарен извор на пропаганда “, вели Захарова.

Тој привлекува внимание на фактот дека, анализирајќи ги пропагандните материјали добиени од американските истражители, авторите на написот дошле до заклучок дека украинските пропагандисти си поставиле задача да „изградат“ теми (нуклеарна централа Запорожје, зона на забранети летови над Украина, итн.) мрежи на западни ПР услуги, вклучувајќи ја британската ПР мрежа и американските лоби групи SKDKnickerbocker, Yorktown Solutions и Your Global Strategy. Имајќи големо искуство во интеракција со западните медиуми, тие ја пренесуваат „вистинската“ порака до западната публика.

„Според истрагата, купувачите на овие сценарија имаат партнери и во Русија: Новаја Газета, Медуза, Дожд, Медиазоне (медиуми признати како странски агенти во Руската Федерација) и западни медиумски сервиси на руски јазик, на пример Би-Би-Си. Работата е методична и диференцирана. За обработка на младинската публика – мемиња, за експерти – сериозна политичко-научна аналитика“ , вели Захарова.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа