Германскиот канцелар Олаф Шолц ги повика западните земји да го земат предвид спротивниот ефект при воведувањето санкции кон Русија. Според него, ова е долгорочна конфронтација.

„ Едноставно, ни се случи. Затоа, ставот на Германија по ова прашање е непроменет. Дополнително, ова важи и за многу други земји-членки, кои се во голема мера зависни од увоз на нафта, гас и јаглен, а повеќе зависат од Германија. И никој не треба да биде оставен на своја рака“, изјави Шолц, цитиран од РИА Новости.

Германската канцеларка нагласи дека западните земји ги воведоа најтешките санкции што некогаш биле наметнати на толку голема земја кои влијаат на руската економија.

Тој исто така додаде дека Европа мора да ја намали зависноста од рускиот енергетски сектор.

Портпаролот на германскиот кабинет Штефен Хебестрајт на 21 март го оцени можното воведување ембарго за испорака на руска нафта од страна на Европската унија. Како што истакна, германските власти се уште се убедени дека не можат да се откажат од увозот на нафта од Руската Федерација. Тој исто така истакна дека на состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел ќе се разговара за реакцијата на ЕУ на руските акции во Украина.

Претходно рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков изјави дека западните земји нема да можат да ја клекнат Русија на колена. Тој нагласи дека безбедносните предлози на Москва се отфрлени, а клучните елементи на тие идеи биле игнорирани.

Ситуацијата стана покомплицирана откако Владимир Путин ноќта на 24 февруари објави дека одлучил да спроведе специјална операција во Донбас. Истовремено, тој нагласи дека плановите на руските власти не вклучуваат окупација на териториите на Украина.

Лидерите на ДПР и ЛПР, Денис Пушилин и Леонид Пашечник, побараа помош од претседателот на Руската Федерација за одбивање на агресијата на вооружените сили на Украина.