Фон Дер Лајен до Путин: Не се надевај на тоа! Нема да ви плаќаме во рубљи за рускиот гас

„Нема да дозволиме Русија да ги заобиколи санкциите барајќи рубли за нејзините испораки на нафта и гас“, изјави вечерва претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Русија мора да се повлече од Г20. По самитот на НАТО, тој најави дека ЕУ и НАТО ќе воспостават систем за проверка дали Кина ќе ги прекрши нивните санкции против Русија.

Бајден рече дека јасно му ставил до знаење на претседателот Си Џинпинг дека ќе има последици доколку реши да му помогне на Кремљ.

„Мислам дека Кина разбира дека иднината на нејзината економија е многу потесно поврзана со Западот отколку со Русија. Затоа се надевам дека нема да се посвети на тоа“, рече Бајден.

Францускиот претседател Емануел Макрон беше поголем оптимист, велејќи дека за време на неговиот разговор со претседателот на земјата, чувствувал лидер против него кој ги дели стравовите на ЕУ и не се согласува со војната.

Според Макрон, Кина може да биде само посредник кој носи умереност и изрази надеж дека нема да учествува во ескалацијата. Истовремено, тој нагласи дека не очекува преговорите за прекин на огнот во Украина да вродат со плод во следните часови или денови.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа