Русија донесе одлука: Бугарија и Македонија ќе мора да плаќаат во рубљи, тоа нема да важи за Србија

Загриженоста на Србија ќе биде приоритет за Русија, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Песков рече дека коментирајќи ја изјавата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој рече дека одлуката на Русија да го плати гасот во рубљи ќе и создаде многу нови проблеми на Србија.

Ова е сосема нормално. Тој е во право. Ова навистина може да биде проблематична ситуација, бидејќи во овој случај Бугарија презеде непријателски чекори кон нас. Затоа ќе мора да плаќа во рубли, сакала или не, сакала или не. Но, во исто време тоа не важи за Србија. Тоа е проблемот што треба да се реши. Секако, грижата на Србија ќе биде наш примарен приоритет“, рече Песков, одговарајќи на прашањето како Кремљ гледа на изјавите на Вучиќ.

Да потсетиме, претседателот на Русија Владимир Путин донесе одлука во иднина непријателските земји да го плаќаат гасот во рубли.

Како што рече, „нема смисла Русија да ги снабдува своите производи во ЕУ и САД и да прима плаќања во долари, евра и други валути“.

Рускиот претседател му нареди на Гаспром да ги пренесе договорите во рубљата.

Тој рече дека Русија ќе продолжи да испорачува гас во согласност со договорените количини и цени.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека поскапувањето на нафтата и гасот, како последица на одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да го плати гасот во рубли, е голем проблем за целиот свет.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа