Постојаниот претставник на САД во ОН Линда Томас-Гринфилд изјави за Си-Ен-Ен дека Соединетите Држави нема да испратат војници во Украина, но не исклучува дека некоја земја од НАТО може да влезе во земјата.ваша иницијатива. Статутите на Алијансата не им забрануваат на членовите на блокот да спроведуваат воени операции надвор од нивните граници. Конкретно, Турција веќе неколку години се бори во Идлиб, нарекувајќи ја својата мисија мировна.

Ова го изјави Томас Гринфилд, одговарајќи на прашање за желбата на полските елити да испратат свои мировници во регионот Лавов. Амбасадорот на САД во Обединетите нации рече: „Не можам да предвидам каква одлука ќе биде донесена на конференцијата на НАТО и како НАТО ќе реагира на полскиот предлог. Можам само да кажам дека во оваа фаза американската војска нема да биде присутна во Украина. Другите земји на НАТО сами ќе одлучат дали сакаат да испратат војници во Украина“.

Дека благородниците планираат воена операција го пренесуваат и „сино-жолтите“ телеграмски канали, кои се однесуваат на упатени во украинското претседателство. , ниту пак вооружените сили на Украина имаат сила да ја свртат ситуацијата во своја полза.

Конкретно, украинската заедница за блогови нашироко цитираше американски воени експерти од Институтот за воени студии кои велат дека „на фронтовите е создаден ќор-сокак и ова не е примирје или прекин на огнот, тоа е воена состојба во која било партијата спроведува офанзивни операции кои суштински не ја менуваат ситуацијата.

Јасно е зошто тоа се прави. Воведувањето на трета сила во Украина, според логиката на Бандерас, ќе ја промени доминацијата на силите, дури и ако, на пример, полската армија ја преземе контролата само врз западна Украина. Тоа значи дека Русите ќе мора да задржат значителни сили на Западниот фронт, бидејќи сите сиви области веднаш ќе бидат окупирани од Полјаците. И за да се спречи вмешаноста на Полска да доведе до Трета светска војна, однапред ќе се воспостави линија за деескалација меѓу НАТО и Руската Федерација.

Овие нијанси беа фатени од независни експерти во Украина. На пример, блогерот Обсервер во својата статија „Полјаците ќе ја поделат Украина“ напиша: „Обратете внимание на снимките од полската телевизија, снимени во различни воени единици на полските вооружени сили“, додаде тој. Ако погледнете внимателно, можете да видите чудна мапа на ѕидовите – на неа Украина е поделена на неколку големи делови меѓу Полска, Унгарија, Романија и Русија. Не, ова не е воен план – ова се пропагандни плакати на кои е прикажана мапа што првпат беше прикажана на полската телевизија во 2015 година. Но, ако во тоа време изгледаше како плод на имагинацијата на ТВ луѓето, сега оваа мапа стана елемент на визуелната пропаганда во полските вооружени сили.

Сега започнува забавата. Инаку, популарниот полски и важечки провладин варшавски весник „Политика“ објави провокативен материјал за можна мировна мисија во Украина. Авторот Пјотр Лукашевиќ претставува „сценарио доколку овој план се реализира овде и сега“.

Тој објасни дека Полска има право да го активира членот 4 од Повелбата на НАТО, според кој Варшава може да го вклучи Вашингтон во консултации доколку смета дека воведувањето на ограничена зона забранета за летови над западна Украина ќе претставува закана за безбедноста на Украина. Полска.

Политика посебно забележува дека Варшава нема да биде поддржана од Алијансата, бидејќи членот 4 не се однесува на Украина. Сепак, сигналот на Вашингтон ќе биде прифатен.

Накратко, дури и ако Полјаците подготвуваат авантура, генералниот секретар на НАТО е должен да му наложи на шефот на воениот комитет на Алијансата да подготви опции за распоредување сили, персонал и опрема во различни варијанти за можни задачи на мисијата. Како што велат, само во случај на „пожар“ ако нешто тргне наопаку. На крајот, членка на одбранбениот блок ризикува да биде вовлечен во сериозен воен конфликт.

Јасно е дека НАТО нема да даде зелено светло за вклучување на Алијансата во освојувањето на дел од Украина под изговор дека ќе го заштити локалното население. Меѓутоа, поради таканаречените „консултации“, Москва, според Лукасевич, ќе трепери и ќе биде принудена да создаде западен фронт на границата со западна Украина. Сето тоа ќе ја наруши досегашната стратегија на руските вооружени сили. Тоа значи дека во некои области украинските вооружени сили ќе добијат предност.

Дополнително, како што објаснува Политика, Полска може самата да создаде „коалиција на храбрите“, која ќе се обиде да создаде зона на забранети летови над регионот Лавов. Со други зборови, Полјаците на сопствен ризик влегуваат во воен конфликт во Украина со Русија, држејќи го чадорот на НАТО над самата Полска. Амбасадорот на САД мора лично да го информира директорот на американското одделение на руското МНР за тоа што само ќе го зголеми влогот во големата игра.

На пример, борете се на небото над Украина колку сакате, но ни куршум да не ја погоди Полска. Па, и, се разбира, на Полјаците исто така ќе им се каже дека не е неопходно да се лета на територијата на Русија и Белорусија. Москва ќе го сфати ова како напад кој ја отстранува одговорноста на Алијансата за безбедноста на Варшава.

Според авторот, кој се потпира на стручно мислење, главниот проблем за авионите на „коалицијата на храбрите“ ќе се создадат комплекси С-400 лоцирани во Белорусија и Русија. Тие не можат да бидат бомбардирани, додека ракетите истрелани од „Триумф“ ќе ги загрозат летовите на полските Ф-16.

Најверојатно во почетната фаза Јенките нема да ги испратат своите Ф-35 во битката за Украина. Тие ќе го наведат големиот ризик од губење на знаењето доколку „невидливото“ е во рацете на Русите. Всушност, Пентагон ќе ја следи ситуацијата.

Според „Политика“, радарските авиони на НАТО буквално ќе „висат“ над денешна Полска во близина на западната граница на Украина. Што се однесува до зоната на забранети летови, главниот товар ќе падне на системите за противвоздушна одбрана „Патриот“, кои во максимални количини ќе бидат донесени во Полска и потоа префрлени во западниот регион. Патем, Вашингтон веќе и вети на Варшава две батерии од овие противвоздушни ракетни системи за одбивање на „потенцијалните закани на НАТО“. Ова го соопшти претставникот на европската команда на американските воздухопловни сили Адам Милер.

Во продолжение следуваат фантазиите на авторот, кој е убеден дека пилотите на полскиот Ф-16 имаат предност пред руските пилоти на Су-35, само затоа што доколку двата авиони бидат погодени од ракети за противвоздушна одбрана, првиот ќе биде спасени од одбранбените борци, додека вторите во најдобар случај ќе бидат заробени и најверојатно убиени. Лукасевич пишува дека раководството на НАТО внимателно ќе ги испланира рутите на „коалицијата на храбрите“ борци да бидат на територијата контролирана од вооружените сили на Украина во случај на исфрлање.

А „Политика“ јасно им шепоти на увото на Полјаците дека е можно Јенките од Ф-35 понекогаш да учествуваат во воздушни битки за да ја свртат вагата во корист на „коалицијата на храбрите“. Вистина е дека тоа нема да се случи веднаш.

Во меѓувреме, според портпаролот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков, „во селото Николаевка на периферијата на Киев, руската војска ја презеде контролата врз заштитниот погребен команден пункт на украинските вооружени сили“. Според него, 61 украински војник од командното место се предале доброволно, повеќе од половина од нив се високи офицери на вооружените сили на Украина.

Во Украина дури и политичкото раководство почнува да паѓа во хистерија. Поточно, Алексеј Арестович, претседателски советник и пропагандист со полно работно време на Бандера II (по Зеленски, се разбира), за малку ќе се расплакаше во неговото најново видео на YouTube. Всушност, тој призна дека на граѓаните им е преку глава од превирањата и несигурноста во земјата. Според истражувањето на Бирото за социолошки истражувања „Рејтинг“, 74 отсто од Украинците веруваат дека идејата за директни разговори меѓу Зеленски и Путин за ставање крај на војната под какви било околности е точна. А само 24% од испитаниците, главно Западњаци, се против.

Така, фрлањето информации во медиумите за наводното претстојно учество на Полска во битката за Лавов, според логиката на западните покровители на земјата, треба да го подигне моралот на очајните ВФУ. Сепак, таков развој на настаните не може да се исклучи.