Овие намирници акумулираат најмногу зрачење

Во последниве години, многу луѓе се возбудени за зрачењето и електромагнетните полиња. Еве кои намирници акумулираат најмногу зрачење и подобро е да ги избегнувате.

Печурки

Габите апсорбираат се што е штетно од околината. Тие акумулираат канцерогени и радионуклиди од водата, почвата и воздухот. Ако се уште не можете да се откажете од нивната потрошувачка, обложувајте се на шумски печурки, кои се собираат подалеку од патишта и автопати, пишува iwoman.bg.

Боровинки

Многу легенди за придобивките од оваа волшебна бобинка. Факт е дека боровинките се богати со моќни антиоксиданси кои ја зачувуваат младоста, се борат со слободните радикали, предизвикуваат развој на тумори и го подобруваат видот. Но, во овие мали плодови радионуклиди се акумулираат во најголеми количини. Затоа, тие се корисни само ако се берат од еколошки чисти подрачја. Брусницата има зголемена способност да акумулира радионуклиди и во овој случај подобро е да се консумира само доколку не се одгледува.

Банани

Бананите се исклучително здрави поради нивната висока содржина на калиум. Но, малкумина знаат дека тие содржат изотоп калиум-40, кој активно емитува зрачење. Затоа бананите реагираат на детектори за јонизирачко зрачење – уреди кои ја скенираат увезената стока за да спречат шверц на радиоактивни материјали.

Бразилски орев

Во бразилските ореви, нивото на радијација може да биде до 1.000 пати повисоко отколку во конвенционалната храна. Тоа е затоа што бразилските ореви растат на дрвја со многу длабоки корени. Овие корени достигнуваат почвени слоеви со висока содржина на радиум, природен радиоактивен елемент. Нивните корени апсорбираат радиум, кој потоа се пренесува во оревите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа