Оваа билка е најмоќниот прочистувач на крвта

Како оваа билка влијае на крвта?

Нашироко се верува дека копривата ја згуснува крвта. И во овој поглед, не се препорачува за склони кон згрутчување на крвта, проширени вени, атеросклероза и други болести. Ваквото мислење се должи на фактот што копривата содржи витамин К (поточно форма на K1 филоквинон), кој навистина придонесува за згрутчување на крвта во случај на оштетување (рана, гребнатинка).

Истражувањата покажуваат дека само силен алкохолен екстракт од коприва (тинктура со 60% алкохол) има значително влијание врз овој процес.

Што се однесува до водените екстракти (супа, чај, лушпа), како и свежите лисја и стебла, тие не влијаат значително на формирање на згрутчување на крвта.

Индикации за употреба на билката

Листовите и стеблата на копривата се користат за превенција и третман на разни болести на респираторниот, кардиоваскуларниот и други телесни системи. Билката се препорачува за крварење, хемороиди, проблеми со црниот дроб и жолчното кесе, туберкулоза, гихт, ревматизам, голема кашлица, анемија, алергии.

Копривата ја прочистува крвта и го зајакнува организмот, пишува iwoman.bg. Затоа, може да го користат и здрави луѓе за спречување на вирусни инфекции, зголемување на отпорноста на стрес и спречување на метаболички нарушувања.

Начини за земање коприви

Лушпа

За да подготвите лушпа од коприва, земете 1 чаша свежа билка. Наполнете го со 500 ml вода на собна температура. Ставете ја на водена бања, доведете до вриење и вриејте 15-20 минути. Потоа оставете го 2-3 часа. Земете половина чаша 3 пати на ден пред јадење.

Сок

Свежо исцедениот сок од коприва се користи за прочистување на крвта и лекување на анемија. Листовите се мијат и се дробат со малтер до сок. Земете 1 лажичка 3 пати на ден пред јадење.

Чај

Истурете 10 g (1 лажица) сушена коприва со чаша врела вода. Оставете го чајот три часа (додека целосно не се излади), а потоа филтрирајте. Пијте 1/2 од чајот наутро, а остатокот навечер.

Времетраење на земањето на билката

Времетраењето на курсот не е повеќе од 1 месец, во ретки случаи до 3 месеци, со 1-неделни паузи на секои 3-4 недели.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа