ЗАХАРОВА ЗА АГРЕСИЈАТА НА АЛБРИАТ И НА НАТО: „Да се ​​разбере кому му се спротивставуваме на овој свет“

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, Марија Захарова, на својот телеграмски профил ја коментираше смртта на Медлин Олбрајт, поранешен државен секретар на САД и идеолог на агресијата на НАТО.

– Медлин Олбрајт, државен секретар на САД, идеолог на бомбардирањето на Белград. Таа почина вчера, во пресрет на годишнината од нејзините балкански достигнувања – напишала Захарова во телеграмата.

Таа напиша дека наследството на Олбрајт не е само бомбардирањето на Србите и потсети на монструозната изјава на поранешниот државен секретар на САД за ирачките деца кои загинаа поради санкции.

– Во емисијата „CBS’s 60 Minutes“, на 12 мај 1996 година, водителката Лесли Стал ја праша:

„Слушнавме дека повеќе од половина милион деца загинале како резултат на санкциите против Ирак. Повеќе отколку во Хирошима. И дали мислите дека тоа е оправдано? „Медлин Олбрајт:“ Мислам дека тоа е многу тежок избор. Но, мислиме дека тоа е оправдано.

Захарова праша дали Медлин Олбрајт е цел на какви било санкции за се што прави.

– Ниту еден. На Косово и е поставен само споменик за убиствата на Србите. На свеченото отворање присуствуваше косовскиот „претседател“ Хашим Тачи. Поранешен теренски командант на „Ослободителната војска на Косово“, која тргуваше со органи на убиените Срби.

Захарова на крајот напиша: „Ајде да разбереме кому му се спротивставуваме на овој свет“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа