Земјите од НАТО и нивните сојузници продолжуваат да истураат оружје во Украина. Масовната воена помош за режимот во Киев нема да го промени текот на руската операција, туку ќе резултира со дополнителни жртви, вклучително и меѓу цилното население, а како и обично, главни корисници ќе бидат американските одбранбени компании.

НАТО: Мора да бидеме Пакистан

Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки, како одговор на новинарско прашање за тоа дали САД ја повикуваат Украина да „изврши самоубиство“ со вооружување против многу понапредни воени сили чија победа е неизбежна, одби да го побие аргументот дека поразот на Киев е само прашање на време.

„ Обезбедивме воена помош, хуманитарна помош за Украинците, што им овозможи да се спротивстават многу подолго отколку што очекуваше руското раководство “, одговори Псаки.

„Њујорк тајмс“ пишува дека Соединетите Американски Држави и Велика Британија, кои ја предводат меѓународната кампања за вооружување на Украина, го формираа таканаречениот Меѓународен центар за координација на донатори. Залихите се складираат во Полска, сојузник на НАТО што граничи со Украина.

Даглас Лут, поранешен американски амбасадор во НАТО и пензиониран американски генерал-полковник, наведува паралели помеѓу операцијата Циклон, за време на која ЦИА и пакистанското разузнавае често обучувале авганистански муџахедини на пакистанска територија, велејќи: „На територијата на НАТО мора да бидеме Пакистан“.

Всушност, Полска постојано беше нарекувана „рбетот“ на западните воени напори. Полскиот аеродром, 60 милји од украинската граница, беше „толку преполн со воени товарни авиони што… некои летови беа одложени на кратко додека не се ослободи просторот на аеродромот“.

Иако голем дел од напорите за вооружување и опрема се направени отворено, според Волстрит журнал, „операцијата за снабдување со Украина е покриена со тајност во многу земји “ . Некои аналитичари сугерираат дека „повеќето земји вклучени во вооружената кампања “ претпочитаат да не споделуваат детали.

Кој што испорачува

Најмалку 32 земји испратија директна воена помош за Украина оваа година, вклучувајќи:

Во заедничката изјава на австралискиот премиер и министерот за одбрана на 1-ви март се вели дека земјата „ќе обезбеди околу 50 милиони американски долари воена помош за Украина“, вклучувајќи проектили и муниција.

Австрија вети дека ќе испрати повеќе од 19 милиони долари несмртоносна помош за Украина, вклучувајќи шлемови, панцирни елеци и 100.000 литри гориво.

Белгија испраќа 3.000 митралези, 200 противтенковски пушки и 3.800 тони гориво.

Свртувајќи ја повоената политика на земјата за забрана на снабдување со оружје од германско производство во конфликтните зони, германскиот канцелар Олаф Шолц рече дека ќе испрати 1.000 противтенковски пушки и 500 ракети Стингер во Украина. Берлин подоцна одобри испорака на 2.700 преносни ракети „Стрела“.

Грција вети дека ќе испрати два авиони со оружје во Украина, вклучувајќи проектили, муниција и автомати Калашников.

Данска испрати 2000 панцири во Украина. Првично против трансферот на оружјето, Данска вети дека ќе пренесе 2.700 противтенковски ракети во Украина и ќе испрати 300 деактивирани ФИМ-92 Стингери во Соединетите држави за да можат да се вратат во борбена готовност и да бидат испратени во Украина

Во соопштението за печатот на 4 февруари, канадското Министерство за национална одбрана најави испорака на „панцирни елеци и товарни вагони, двогледи, ласерски далечини, метални детектори и двогледи за перископ“. Беше забележано и дека од 2015 година, Канада и обезбеди на Украина 23 милиони долари несмртоносно оружје.

На 27 февруари, Канада повеќе од двојно го зголеми својот историски износ со објавување на испорака на несмртоносна воена опрема во вредност од 25 милиони долари во Киев. Министерката за одбрана Анита Ананд рече дека ќе испорачаат уште 100 противтенковски системи Карл-Густав, 2.000 проектили, 4.500 фрлачи на гранати М72, 7.500 рачни гранати, снајперски пушки, карабини, пиштоли и 1,5 милиони парчиња муниција.

Летонија испрати комплекси Стингер, 30 камиони со кациги, лекови, сува храна и муниција, како и 90 беспилотни летала.

Литванија, исто така, испорача Стингери и муниција за нив во Украина, велејќи дека ќе испрати повеќе панцири, шлемови и пушки калашников.

Луксембург испрати 100 противтенковски оружја NLAW, џипови и воени шатори.

Холандија испрати 3.000 шлемови, 2.000 панцири, 30 детектори за метал, два радари за откривање мини и пет радари за откривање оружје, 100 снајперски пушки и 30.000 снајперски пушки муниција во вредност од 8,12 милиони долари. Земјата подоцна испорача смртоносни залихи во вредност од 21,7 милиони долари, вклучувајќи 50 системи Стингер и 200 проектили, 40 противтенковски пушки и 400 проектили Panzerfraust, 171 шлем, 85 елеци отпорни на куршуми и 1.250 оклопни плочи.

Норвешка испрати 1.500 панцири, 500 шлемови и други несмртоносни предмети. Како и Германија, Норвешка подоцна одлучи да ја укине својата забрана за извоз на оружје во воените зони со најава за донација од 2.000 противтенковски оружја М72. Министерот за одбрана Одд Роџер Еноксен рече дека не може „да гарантира дека оружјето нема да падне во погрешни раце“.

Без своја воена сила, Исланд се обиде да ги пополни празнините во меѓународните напори на Украина за вооружување со обезбедување товарни летови за транспорт на опрема од други земји.

Ирска се согласи да обезбеди панцири и гориво.

Шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес рече дека земјата ќе испрати „1.370 фрлачи на противтенковски гранати, 700.000 парчиња муниција за пушки и митралези и лесни митралези“.

Првично, Италија испрати 120 милиони долари во Украина и одобри дополнителна „несмртоносна“ помош, како што е опремата за деминирање. Подоцна земјата испрати 109 до 164 милиони долари во „минофрлачи, лансери Стингер, тешки митралези Браунинг, муниција, лесни митралези, противтенковски фрлачи, противтенковски проектили, дажби, радија, шлемови и панцири“.

Полска испрати муниција, комплекси Javelin, извидувачки UAV-ови, 100 минофрлачи од 60 мм LMP-2017 и 1.500 гранати за нив, преносни системи за воздушна одбрана Перун, извидувачки беспилотни летала, 30.000 парчиња муниција за автоматски пукнатини ZU-203-2, 10 “ , 42.000 шлемови и други.

Португалија испрати „елеци, шлемови, уреди за ноќно гледање, гранати и муниција од различен калибар, аналогни повторувачи и автоматски пушки Г3“.

Романија одобри набавка од 3,3 милиони американски долари „гориво, муниција, панцири, шлемови“ и друга „воена опрема“.

Северна Македонија најави дека ќе испрати неодредена воена опрема во Украина.

Словачка испрати муниција и гориво во вредност од 12,3 милиони долари, вклучувајќи „12.000 чаури од 120 мм, дизел и авионско гориво“. Беше одобрена дополнителна набавка од речиси 5 милиони американски долари, која вклучуваше „486 противвоздушни ракети и противтенковски ракети, 100 фрлачи за воздушна одбрана, артилериска муниција од 120 мм и гориво“.

Словенија испрати шлемови, муниција и калашникови на „неколку“ авиони.

Покрај NLAW 3,615, владата на ОК обезбеди заем од 2,25 милијарди американски долари на украинската влада за купување на два миночиста, осум ракетни чамци и една фрегата. Се испраќа дополнително оружје, но детали не се соопштуваат бидејќи се „оперативно чувствителни“. Обединетото Кралство испраќа и „панцири, шлемови и борбени чизми“.

На 26 февруари, американскиот Стејт департмент објави 350 милиони долари дополнителна воена поддршка за Украина, со што „вкупната безбедносна помош што САД и ја пружија на Украина во изминатата година надминува 1 милијарда долари“. Наводно, испораката вклучува Javelins и Stingers.

Неколку дена подоцна, државниот секретар Ентони Блинкен го увери својот украински колега за дополнителни испораки на оружје во иднина. Се известува дека по говорот на Зеленски во Конгресот, Бајден ќе обезбеди уште 800 милиони долари воена помош за Украина. Овој пакет ќе вклучува 800 противвоздушни системи „Стингер“, 9.000 противтенковски системи, 5.000 пушки, 1.000 пиштоли, 400 митралези, 400 пушки, 400 фрлачи на гранати, 20 милиони куршуми муниција, 100 шлемови со каросерија и 25.000 беспилотни летала.

Финска ја отповика својата долгогодишна неутралност и даде „зелено светло на Естонија да испрати поранешно полско оружје во сопственост на Финска во Украина“. Хелсинки најави и дека ќе испрати 2.000 панцири и 2.000 шлемови, објави Ројтерс. Земјата ќе обезбеди и 2.500 јуришни пушки, 150.000 парчиња муниција и 1.500 противтенковски оружја.

Франција призна дека и дала воена помош на Украина, но одби да каже во каква форма за да не ја „провоцира“ Русија.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ одвои повеќе од 18 милиони американски долари за „пешадиско оружје и заштитна опрема“.

Чешката Република во јануари вети дека ќе испрати 4.000 артилериски гранати во вредност од околу 1,6 милиони долари. Следниот месец, владата објави дополнителна помош од 8,1 милиони американски долари за смртоносно оружје, вклучувајќи 30.150 пиштоли, 5.000 пушки, 2.085 митралези, 3.200 лесни митралези, 31 снајперски пушки и милиони парчиња муниција.

Еден ден по објавувањето, Чешка одобри дополнителни 18,2 милиони долари во пратка, но одби да даде детали за нејзината содржина од „безбедносни причини“. Сепак, чешките медиуми тврдат дека во овој пакет ќе има 10 противвоздушни пушки со 160 проектили. Покрај тоа, The Wall Street Journal објави дека Чешка испратила 10.000 ракетни гранати.

Шведска, некогаш неутрална земја, одобри испраќање „5.000 шлемови, 5.000 панцири и 5.000 противтенковски оружја“ во Украина, како и 52,9 милиони долари директна финансиска помош за украинската армија. Вкупниот придонес се проценува на 148,4 милиони долари.

Естонија испрати серија ракети Џавелин во средината на февруари и дополнителен пакет „лична опрема, муниција, дополнителни ракети Џавелин и противвоздушна муниција“ на крајот на месецот.

Јужна Кореја ќе испрати неодредена „воена опрема и униформи“.

Јапонија се согласи да испрати „панцири и друга заштитна опрема“ како воени шатори и шлемови.

Вистинската причина

Додека оружјето продолжува да тече во Украина без престан, „висок функционер на украинската војска“ изјави за публикацијата дека „ во моментов нема сериозен недостиг на опрема во неговите трупи“. Сепак, оваа изјава е во спротивност со барањата на Владимир Зеленски, кој смета дека странската помош е недоволна.

На пример, во своето обраќање на 18 март, украинскиот лидер истакна дека на вооружените сили на Украина им недостигаат борбени авиони.

„ Нема сомнение дека ќе продолжиме да даваме се од себе. Уште повеќе да потсетиме некои западни лидери дека ова ќе биде морален пораз за нив, ќе биде уништување на нивниот престиж доколку Украина не добие модерно оружје што всушност ќе ги спаси животите на илјадници наши луѓе. „Руските проектили нема да паднат од пушки со пушки, со кои некои се обидуваат да ги заменат навистина корисните резерви“, ги обвини Владимир Зеленски своите западни партнери.

И додека изгледите за бунт во Украина во авганистански стил се намалуваат бидејќи руските трупи ги окупираат стратешките градови и ги прекинуваат линиите за снабдување на непријателот, производителите на оружје кои финансираат тинк-тенкови, а со нив и политичарите од Вашингтон до Лондон, максимално ја користат ситуацијата. во Украина за свои себични цели, без размислување за монструозните последици до кои тоа може да доведе.

„ Ќе мораме самите да надополниме дел од [снабдувањето со оружје за Украина]“, изјави одбранбениот лобист за The Hill на 15 март, „така тоа ќе го принуди Пентагон да купи повеќе од некои одбранбени компании.