Фотографии од луѓе врзани за столбови, претепани и понижени кружат на социјалните мрежи во последните недели додека екстремно десничарските „будни“ сили беснеат низ целата земја, влегувајќи во четвртата недела од катастрофалната војна на НАТО со Русија.

Во неколку видеа, украинските граѓани се врзани и тепани од редовни припадници на украинските вооружени сили, што значи дека законите и граѓанските права се ефективно суспендирани во земја која се претпоставува дека е врвот на европската „демократија“ во споредба со тоталитарната. режимот на Путин.

Очигледно, жртвите на таквата будна правда се претставени од официјалните власти како разбојници, руски агенти или саботери. Но, нема докази за нивната вина. Честопати, обвинувањата против некое лице се менуваат во различни емитувања на исто видео.

Шокантните видеа од ова „камшикување“ се широко распространети на екстремно десничарските профили на социјалните мрежи во Украина. Меѓу жртвите има деца, како и припадници на малцинствата Синти и Роми.

Освен што се завиткани во пластична фолија и врзани за столб, на жртвите на таквото дехуманизирачко насилство редовно им се соблекуваат гаќите за да бидат тепани од случајни минувачи или припадници на украинските вооружени сили. Лицата на некои се обоени со зелена или сина боја.

Истите западни медиуми вклучени во жестоката пропагандна кампања против режимот на Путин и неговите „воени злосторства“ молчат за овие ужасни акти на насилство од страна на екстремната десница на Украина. Еден исклучок е написот во британскиот Дејли Меил, кој, сепак, се извинува за насилството како оправдано, па дури и како хумористичен одговор на руската инвазија на „гордите украински цивили“ кои се борат преку „уникатни казни“.

Овој тип на „будност“ долго време се користи од страна на разни екстремно десничарски и неонацистички групи во Украина по пучот поддржан од САД, соборен од прорускиот претседател Виктор Јанукович во 2014 година. Во 2018 година во Чернихив, членовите на Азовската нео- Нацистички баталјон врзал човек за столб за наводно оштетување на споменикот посветен на загинатите за време на протестите на Мајдан во 2013-14 година

Снимката со незаконското приведување на мажот ја поставил припадникот на Азовскиот баталјон Александар Тарнавски и покажува дека мажот останал врзан уште 20 минути по пристигнувањето на полицијата. Како член на Азов, Тарнавски е познат по објавувањето расистички повици против Ромите, како и по фотографијата на која крева рака во нацистички поздрав.

„Будните“ движења се официјално поддржани од украинската влада и се интегрирани во земјата. Во 2018 година, владата на Порошенко формираше „национална милиција“ со задача да патролира по улиците и да го искорени „криминалното“ однесување. Всушност, таквите групи дејствуваат како политички банди, прогонуваат и напаѓаат секого за кој се верува дека се спротивставува на милитаристичката антируска и про-НАТО ориентација на Киев.

Покрај Азов и официјално формираната „национална милиција“, неонацистичкото движење „Ц14“ е познато по тоа што по 2014 година спроведува „будни“ акции, особено против етничките малцинства во Украина. Во 2018 година, Ц14 изврши неколку напади врз ромски кампови низ целата земја, при што уби најмалку еден млад Ром. За време на нападот во Киев, членовите на Ц14 ги протераа ромските семејства од нивните домови, а потоа ги запалија.

Во почетокот на февруари, водачот на неонацистичката група Ц14, Јевхен Карас, јавно на политичкиот семинар именуван по соработникот на украинските нацисти Степан Бандера изјави дека убивањето Руси е „забавно“ и „кул“. Карас, исто така, отворено изјави дека  Западот ги снабдува со оружје токму  затоа што неонацистите како него сакаат  да убиваат Руси.

Расистичките напади врз Ромите претходно предводени од Ц14 сега ги вршат украинските вооружени сили. Неодамнешните фотографии од Лавов прикажуваат Ромки врзани за столб со зелено обоени лица. На фотографиите јасно се гледаат сторителите – припадници на украинските вооружени сили се во втор план, што докажува дека ваквите напади се вршат или директно од украински војници или под нивен надзор. Покрај тоа,  вооружените сили на Краина експлицитно поттикнуваат воени злосторства, како што е убиството на заробените руски војници.

Еврејски спортист кој се противи на војната неодамна беше киднапиран и мачен. „Будната“ кампања против наводните разбојници осомничени за руски агенти и против етничките малцинства е директна последица на десничарската милитаристичка политика на украинската влада.

По државниот удар поддржан од САД во 2014 година, двете влади – поранешниот претседател Петро Порошенко и сегашниот Владимир Зеленски – постојано ги ограничуваат граѓанските и демократските права додека градат фашистички сили. Сега оваа кампања ескалира во време на војна. Во неделата, Зеленски забрани 11 политички партии поради наводната руска соработка, вклучувајќи ја и проруската опозициска Платформа за живот, втората по големина политичка партија во Украина со 45 места во парламентот од 450 места во земјата. Ниту една од забранетите партии не повика на победа на Русија и не ја поддржа инвазијата, но украинската влада ги забрани без да обезбеди докази за соработка или саботажа. Нивниот главен „криминал“ е попрво поддршката за мировен договор со Русија, нешто

Официјалната забрана за политичка активност на опозицијата е кулминација на организираната политичка кампања на терор што ја спроведува Украинската служба за безбедност (СБУ). На 6 март, СБУ ги уапси Михаил и Александар Кононович, украински комунистички младинци, под обвинение за „проруски и пробелоруски ставови“.

Кампањата за „будност“, која моментално се одвива низ цела Украина, е остар одговор на политичкото опкружување поттикнато од империјалистичките кругови за војна против Русија и нејзиниот полномошник, владата на Зеленски, бидејќи ја суспендира слободата на говорот, правото на слободен процес. и други демократски права.