Интервју со Лари Ц. Џонсон. Лери Си Џонсон е ветеран на ЦИА и на Стејт департментот за борба против тероризмот. Тој е основач и управен партнер на BERG Associates, основана во 1998 година. Веќе 24 години, Лери обучуваше припадници на специјалните сили на американската армија. Беше прекорен и од десницата и од левата, што значи дека постапил правилно.

Прашање 1. Можете ли да ми објасните зошто мислите дека Русија ја добива војната во Украина?

Лери Си. Џонсон: Во првите 24 часа од руската воена операција во Украина, сите украински копнени објекти за радарско пресретнување беа уништени. Без овие радари, украинските воздухопловни сили ја загубија способноста да вршат пресретнување воздух-воздух. Во последните три недели Русија создаде де факто зона на забранети летови над Украина.

Сè додека Русија останува ранлива на ракетите земја-воздух доставени од САД и НАТО до Украинците, нема докази дека Русија морала да ги прекине борбените воздушни операции.

Моето внимание го привлече и доаѓањето на Русија во Киев три дена по инвазијата. Се сетив дека на нацистите во операцијата Барбароса им требаа седум недели да стигнат до Киев и уште седум недели да го освојат градот. Предноста на нацистите беше тоа што тие не удираа за да избегнат цивилни жртви и се обидоа да ја уништат критичната инфраструктура.

Сепак, многу таканаречени американски воени експерти велат дека Русија тоне. Кога 24 милји (или 40 милји, според изворот на вести) беа лоцирани северно од Киев повеќе од една недела, стана јасно дека способноста на Украина да започне сериозни воени операции е елиминирана.

Доколку нивната артилерија била недопрена, оваа колона би станала лесен плен за масовно уништување. Ова не се случи. Алтернативно, ако Украинците имаа остварливи авиони или хеликоптери, тие мораа да го уништат овој конвој од воздух. Ова не се случи.

Или, ако имаа одржливи крстосувачки ракети, мораа да го ослободат пеколот на наводно запрениот руски конвој. Ова не се случи. Украинците дури и не поставија голема пешадиска заседа на конвојот со нивните неодамна испорачани американски копје.

Размерите и размерите на рускиот напад се импресивни. За три недели, тие окупираа површина поголема од Обединетото Кралство. Потоа продолжија да удираат прецизно врз клучните градови и воени објекти.

Не видовме ниту еден случај на украинска единица со големина на полк или бригада да нападне и порази слична руска единица. Наместо тоа, Русите ја поделија украинската армија и ги прекинаа комуникациските линии.

Русите ја консолидираат контролата над Мариупол и ги обезбедија сите приоди кон Црното Море. Украина сега е отсечена од југ и север.

Би сакал да истакнам дека на САД им беше потешко да преземат толку многу територии во Ирак во 2003 година, борејќи се против многу послаба и помалку способна воена сила. Ако ништо друго, оваа руска операција треба да ги исплаши американските воени и политички лидери.

Навистина големата вест дојде оваа недела, кога руски ракети ги погодија базите на НАТО, кои де факто се бази на НАТО во Јаворов и Житомир. Во септември 2018 година, НАТО спроведе вежба за сајбер безбедност во Житомир и ја нарече Украина „партнер на НАТО“. Житомир беше уништен од хиперсонична ракета во саботата.

Истата судбина го снајде Јаворов минатата недела. Тоа беше главниот тренинг и логистички центар што го користеа НАТО и ЕУКОМ за снабдување со борбени авиони и оружје за Украина. Повредени се голем број воен и цивилен персонал во оваа база.

Не само што Русија редовно ги напаѓа и уништува базите што ги користи НАТО од 2015 година, туку нема предупредување за воздушен напад или запирање на ракетите за напад.

Прашање 2: Зошто медиумите се обидуваат да го убедат украинскиот народ дека може да ја добие војната против Русија? Ако тоа што го кажуваш е точно, тогаш сите цивили испратени да се борат со руската армија умираат во војна што не можат да ја добијат. Не разбирам зошто медиумите сакаат да ги заведат луѓето за нешто толку сериозно. Што мислиш ЗА ова?

Лари Си Џонсон: Тоа е комбинација од незнаење и мрзеливост. Наместо да прават вистински извештаи, огромното мнозинство медиуми (печатени и електронски), како и големите технолошки компании поддржуваат пропагандна кампања од големи размери.

Се сеќавам кога Џорџ Буш беше Хитлер. Се сеќавам кога Доналд Трамп беше Хитлер. И сега имаме нов Хитлер, Владимир Путин. Ова е застарен, неуспешен учебник. Секој што ќе се осмели да поставува здрави прашања веднаш се декларира како марионета на Путин или марионета на Русија. Кога не можете да ги оспорите фактите, именувањето е единствениот излез.

Прашање 3: Минатата недела, полковникот Даглас Мек Грегор беше гостин во шоуто на Такер Карлсон. Неговите ставови за војната се неверојатно слични на вашите. Еве што рече тој во едно интервју:

„Војната навистина е завршена за Украинците. Тие се растргнати, без сомнение во тоа, и покрај тоа што го слушаме од нашите мејнстрим медиуми. Значи, вистинското прашање за нас во оваа фаза е: Такер, дали ќе живееме со рускиот народ и неговата влада или ќе продолжиме да инсистираме на ваква промена на режимот под маската на украинската војна? Дали ќе престанеме да ја користиме Украина како овен против Москва, што всушност го направивме?“ (Интервју со Такер Карлсон и Мек Грегор)

Дали се согласувате со Мек Грегор дека вистинската цел на поттикнувањето на Русија да војува во Украина е „промена на режимот“?

Второ, дали се согласувате дека Украина се користи од САД како отскочна даска за прокси војна против Русија?

Лари Си. Џонсон: Даг е одличен аналитичар, но јас не се согласувам со него – Мислам дека нема некој во администрацијата на Бајден доволно паметен да размислува и планира во такви стратешки услови. Според мене, последните 7 години беа моментумот на статус кво на НАТО. Мислам, НАТО и Вашингтон мислеа дека можат да продолжат да туркаат кон исток кон границите на Русија без да предизвикаат реакција.

НАТО и ЕУКОМ спроведоа редовни вежби, вклучително и обезбедување „офанзивна“ обука и опрема. Верувам дека извештаите во САД дека ЦИА спроведувала паравоена обука на украинските единици кои дејствуваат во Донбас се веродостојни. Но, ми е тешко да поверувам дека по нашите неуспеси во Ирак и Авганистан, одеднаш имаме стратези на ниво на Сун Цу кои ги влечат конците во Вашингтон.

Во Вашингтон владее очај. Освен што се обидува да забрани се што е руско, администрацијата на Бајден се обидува да ги заплаши Кина, Индија и Саудиска Арабија. Не гледам ниту една од овие земји во редот. Верувам дека тимот на Бајден направи фатална грешка во обидот да ги демонизира сите работи и целиот руски народ. Ако ништо друго, ова го обединува рускиот народ околу Путин и тие се подготвени да се продлабочат во долга битка.

„Ме погоди заблудата на претпоставката дека економските санкции ќе ја доведат Русија на колена. Спротивното е исто така точно. Русија е самодоволна и независна од увозот.

„Неговиот извоз е клучен за економскиот просперитет на Западот. со санкциите беше многу веројатно дека американскиот долар ќе биде исфрлен од неговата улога како меѓународна резервна валута.

Прашање 4. Откако Путин го одржа својот познат говор во Минхен во 2007 година, тој се жалеше на „глобалната безбедносна архитектура“. Во Украина гледаме како овие итни безбедносни проблеми може да ескалираат во војна од целосен размер. Како што знаете, Путин во декември постави голем број барања поврзани со безбедноста на Русија, но администрацијата на Бајден ги игнорираше и не одговори. Путин сакаше писмени гаранции дека проширувањето на НАТО нема да ја вклучи Украина (членство) и дека нуклеарните ракетни системи нема да бидат стационирани во Романија или Полска. Дали мислите дека барањата на Путин се неразумни?

Лари Си. Џонсон: Мислам дека барањата на Путин се сосема разумни. Проблемот е што 99% од Американците немаат поим каква воена провокација организираа НАТО и САД во последните седум години. На јавноста секогаш и се кажуваше дека воените вежби се „одбранбени“. Тоа едноставно не е вистина. Сега имаме вест дека DTRA финансира биолаборатории во Украина.

Се сомневам дека Путин би можел да се согласи на распоредување на американски нуклеарни ракетни системи во Полска и Романија, доколку Бајден се согласи да дозволи распоредување на споредливи руски системи во Куба, Венецуела и Мексико. Кога ќе го погледнеме од оваа гледна точка, почнуваме да сфаќаме дека барањата на Путин не се ниту луди, ниту неразумни.

Прашање 5: Руските медиуми известуваат дека руски „прецизни воздушни ракети“ погодиле цел во западна Украина, „уништувајќи повеќе од 100 локални воени и странски платеници“. Очигледно центарот за обука на специјалните сили се наоѓал во близина на градот Овруч, на само 15 милји од полската граница. Што можете да ни кажете за овој инцидент? Дали Русија се обиде да испрати сигнал до НАТО?

Лари Си Џонсон: Краткиот одговор е ДА! Руските воени напади во западна Украина минатата недела ги шокираа и вознемирија претставниците на НАТО.

Првиот штрајк се одржа во недела, 13 март, во Јаворив, Украина. Русија ја погоди базата со неколку проектили, некои наводно хиперсонични. Загинаа повеќе од 200 луѓе, вклучително и американски и британски воени и разузнавачки офицери, а стотици други беа повредени.

Многумина од нив се тешко повредени со ампутации и се во болница. Сепак, НАТО и западните медиуми покажаа мал интерес за покривање на катастрофата.

Јаворов беше важна база на НАТО. До средината на февруари (пред руската инвазија на Украина), Јаворов командуваше со командата за обука на 7-та армија на САД.

Русија не застана тука. Воените вести на АСБ известуваат дека Русија погодила друга цел, Дељатина, која е 60 милји југоисточно од Јаворов (во четврток, според мое мислење). Вчера Русија го погоди Житомир, уште едно место каде НАТО претходно беше присутен. Путин испрати многу јасна порака: силите на НАТО во Украина ќе бидат третирани и третирани како борци. точка

Прашање 6. Украинскиот претседател Володимир Зеленски беше поздравен во западните медиуми како „воен лидер“ и современик „Винстон Черчил“. Она што медиумите не им го кажуваат на читателите е дека Зеленски презел голем број чекори за да ја зголеми својата моќ, оштетувајќи ги кревките демократски институции во Украина.

Лери Си. Џонсон:  На ​​пример, Зеленски „забрани единаесет новински организации во сопственост на опозицијата“ и се обиде да му забрани на Виктор Медведчук, лидерот на најголемата опозициска партија во Украина, да се кандидира за претседател под лажни обвиненија за „финансирање тероризам“. Ова не е однесување на лидер кој сериозно се залага за демократија.

Прашање 7: Што мислите за Зеленски? Дали тој навистина е „патриотскиот лидер“ како што го прикажуваат медиумите?

Лари С. Џонсон: Грин е комичар и актер. Мислам дека тоа не е многу добро. Западот цинично го користи фактот дека е Евреин за да го оттргне вниманието од импресивниот неонацистички контингент (и мислам на вистинските нацисти кои сè уште ги величат достигнувањата на украинската единица Вафен СС во борбата против нацистите за време на Втората светска војна).

Фактите се јасни – забранува опозициски политички партии и затвора опозициски медиуми. Мислам дека ова е нова дефиниција за „демократија“.

Прашање 8 – Како ќе заврши ова? Веб-страницата Moon of Alabama има одлична публикација со наслов „Каков ќе биде географскиот крај на војната во Украина“. Авторот на публикацијата, Бернард, се чини дека верува дека Украина на крајот ќе се подели по реката Днепар и јужно по должината на брегот, каде што живеат повеќето етнички Руси. Тој го вели и следново:

Лери Си Џонсон:  „Ова ќе го исклучи пристапот на Украина до Црното Море и ќе создаде копнен мост до сепаратистичкото Молдавско Придњестровје, кое е под руска заштита. Остатокот од Украина ќе биде ограничен, главно земјоделска земја, разоружана и премногу сиромашна за да претставува нова закана за Русија во скоро време. Политички ќе доминираат фашистите од Галиција, што ќе биде сериозен проблем за Европската Унија.

Што мислиш? Дали Путин ќе ја наметне својата територијална населба на Украина за да ја зајакне безбедноста на Русија и да ги прекине борбите или е поверојатно друго сценарио?

Лари Ц. Џонсон: Се согласувам со Мун од Алабама. Главната цел на Путин е да ја заштити Русија од надворешни закани и да постигне развод од Западот. Русија има физички ресурси да биде независен суверен и е во процес на реализација на таа визија.