БОРЕЉ: „Сè се завршува за 15 дена“ да продолжиме да и помагаме со оружје на Украина! Одлично се бранат

Високиот претставник на ЕУ Жозеп Борељ ги повика 27 земји од ЕУ да продолжат со вооружување на украинската армија.

„Отпорот на Украина е извонреден. „Руската армија не успева да пробие повеќе од 200 километри од своите логистички бази и загуби многу војници и тенкови, кои можеме да ги видиме преку сателити и авиони“, рече 74-годишниот Борел во интервју за шпанската јавна телевизија. ТВЕ.

Запрашан дали трети земји треба да продолжат да испраќаат оружје на украинската армија за да продолжи нејзиниот наводен успех, Борељ одговори:

„Тоа може да се случи. Затоа што се ќе биде решено во следните 15 дена“.

Запрашан да го објасни конкретниот рок, тој додаде дека „сака да каже дека тоа нема да биде во рок од 24 часа“.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа