Симболика на датумот на смртта на Медлин Олбрајт: Таа почина во пресрет на годишнината од НАТО бомбардирањето на Србија

Медлин Олбрајт, поранешен државен секретар на САД, почина денеска на 84-годишна возраст, ден пред 23-годишнината од агресијата на НАТО врз СР Југославија.

За време на мандатот на државниот секретар таа беше еден од најголемите поборници за бомбардирање на нашата земја, а тоа го оправда со приказната за „хуманитарната мисија“. Многумина во САД беа изненадени од оваа жестокост, па војната ја нарекоа „Војна на Медлин“.

Таа, исто така, одигра клучна улога во разговорите во Рамбује за Косово и Метохија во 1999 година. Потоа, таа практично ги прекина преговорите, ветувајќи им на Албанците референдум за три години, а познатиот Анекс Б на Србите, за кој и странските политичари рекоа дека предвидува окупациски статус за Југославија.

 

Покрај тоа, таа беше најголемиот поборник за независност на Косово, поради што пред две години доби биста во Приштина.

Нејзиното семејство соопшти дека таа починала од рак.

-Со скршено срце објавуваме дека денеска почина д-р Медлин К.Олбрајт, 64-та државна секретарка и првата жена на таа позиција. Ги загубивме нашите сакани мајка, баба, сестра, тетка и пријателка – се вели во соопштението на семејството.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа