Ви го нудиме воведниот дел од говорот на Скот Хортон пред Либертаријанската партија на Јута на 26 февруари 2022 година. Скот Хортон е директор на Либертаријанскиот институт и директор на Antiwar.com, домаќин на Antiwar Radio во Пацификот, 90,7 FM KPFK во Лос Анџелес, Калифорнија и подкаст шоу на Скот Хортон на ScottHorton.org. Живее во Остин, Тексас. Тој е автор на книгата „Доста сега: време е да се стави крај на војната против теророт“ објавена во 2021 година, книгата „Дела на будала: време е да се стави крај на војната во Авганистан“ објавена во 2017 година и уредник на книгата објавено во 2019 година. . книгата Големиот Рон Пол: Интервјуата на Скот Хортон 2004-2019 година.

На прво место побрзам да кажам: секогаш кога некој ќе се осмели да изрази различни мислења од оние на владата и телевизискиот наратив за Русија и нејзината улога во светот, таа личност веднаш се жигосува дека повторува „руски верзии“ или е „платена“. од Путин“. Ова е особено видливо оваа недела, откако Русија изврши напад врз соседна Украина.

Но, ова е глупост. Како може Тексашанец да ги научи овие „руски верзии“?

Дури и за време на комунистичкиот Советски Сојуз, имаше Американци, многу помалку од очекуваното, кои не претставуваа никаква закана, но сепак имаше Американци кои споделуваа идеолошки афинитет и лојалност кон комунизмот и советската влада. Но, тоа е неспоредливо со она што е денес во САД. Култ на Путин? Каде? Секако, не во ниту една од главните партии – не во рамките на либерализмот, прогресивизмот, социјализмот, конзерватизмот, популизмот, либертаријанизмот или кое било друго политичко движење со широка основа во Америка. Путин не е харизматичниот комунистички водач на Четвртата интернационала  авторот се однесува на Лео Троцки ). Тој во суштина е републиканец од десниот центар, тесно поврзан со одредени олигархиски бизниси. Нејзиното знаме е црвено, бело и сино. Неговата религија е христијанството. Веќе го имаме сето тоа овде. Зошто би ни требал култ на странска сила или водач за да најдеме конзервативец за обожавање? И зборува мирно. Нема ниту една значајна фракција во нашата земја – воопшто во оваа земја, која ја благословува Русија или ги става руските интереси на прво место. Тоа едноставно не постои. Луѓето кои го велат тоа го прават само затоа што не сакаат да се занимаваат со вистинската страна на приказната. Или едноставно затоа што се неми.

Па зошто се спротивставуваме на вистинската приказна? Затоа што нашата влада лаже. А вистината е поинаква. Пред 20 години не излажаа за војната на Садам Хусеин со Ирак. Најважниот аспект тогаш беше начинот на кој тие се обидоа да се спротивстават на критичкото размислување. Оние кои се спротивставија на официјалната мудрост беа обвинети дека се про-Садам и неговата влада. Но, критичарите беа 100% во право, а воената партија цело време лажеше. Лекцијата што требаше да ја научиме беше никогаш повеќе да не дозволиме нашата влада и медиумите да го сторат тоа. Но, лагата продолжи.

Стивен М. Волт од Универзитетот Харвард и водач на таканаречената „реалистична“ школа за надворешна политика пред една недела напиша:  „ Стратешката емпатија не значи согласување со противникот. Неопходно е за вашето разбирање за да можете да формулирате соодветен одговор. 

На 22 февруари, рускиот претседател Владимир Путин ја призна наводната независност на Донбас, двете отцепени провинции Доњецк и Луганск во далечната Украина, а потоа испрати „мировници“ на територијата.

Следниот ден, Русија започна масовна инвазија на остатокот од Украина. Од она што се случува утрово  (26.02.),  не е јасно дали тој има намера да ја освои целата територија источно од реката Днепар, вклучувајќи ја и земјата до Одеса на југозапад, или цела Украина, вклучувајќи го и градот Лавов – далеку на запад и сите територии до границата со Романија и Полска. Постојат индикации дека Путин може да се согласи да се повлече назад во Донбас доколку успее да ја натера украинската влада да ги прифати неговите услови.

Во неговиот 22-ри говор, аргументот на Путин за опасностите од независна Украина беше доволен за да се оправда трајното преземање на целата земја.

За да бидам сосема јасен, го осудувам ова. Дури и што ќе кажам за улогата на американската влада во забрзувањето на овој конфликт, со оглед на легитимната загриженост на Путин за регионот Донбас. Мислам дека преземањето на Донбас на овој начин – уште повеќе освојувањето на остатокот од земјата – е сосема непотребно и може да доведе до поширока војна во Европа и повеќе негативни реакции од народите во регионот. Мислам дека тоа не беше само неодговорно, туку и целосно неразумно. Имам пријател на Твитер чија сестра е загрозена од војната во моментов. Но, американските јастреби велат дека сето тоа е затоа што рускиот претседател Владимир Путин е мегаломански диктатор поставен за империјална експанзија и сака да стане следниот голем руски цар.

Беше неразумно. Но, тоа беше рационално. Реакција. Разбирливо – не во симпатична, туку во строго буквална смисла.

Путин е одговорен за руската инвазија на Украина, но новата Студена војна е првенствено одговорност на американската влада и нејзините лидери во последните 30 години.

И кога велам 30 години – тврдам! Минатиот Божиќ ја одбележа 30-годишнината од последниот ден на СССР. Падна црвеното знаме на комунизмот, а на негово место се крена црвениот, белиот и синиот руски стандард. Студената војна со Советскиот Сојуз заврши. Империјата на злото беше мртва.

И тогаш администрациите на Бил Клинтон, Џорџ Буш, Барак Обама, Доналд Трамп и Џо Бајден го уништија нашиот голем мир и победа на крајот од последната Студена војна. Не ставија во овој хаос. Ова првенствено се должи на политиката на проширување на НАТО, укинувањето на важни нуклеарни договори, инсталирањето системи за противракетна одбрана во Источна Европа, соборувањето на многу влади пријателски настроени кон Русија, вклучително и во Украина – двапати во 10 години, снабдувањето со модерно оружје во Украина во изминатите 5 години и зголемените провокации на американските бродови и авиони во Црното, Балтичкото и Охотското Море. Соединетите држави беа предупредени. Но, тие ги игнорираа предупредувањата …