ОСТАВИВТЕ КРВ И УНИШТУВТЕ СЕ, УБИВТЕ МИЛИОН ЛУЃЕ“ Медведев остро ја удри вистината во лице на Америка!

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, денеска зборуваше, анализирајќи ги целите на Соединетите Држави кога станува збор за позицијата на Русија во светскиот поредок .

 Америка не најде добри стратези по завршувањето на Втората светска војна. Не им требаа. На крајот на краиштата, секогаш можете да испечатите многу нови зелени листови, има лојални вазали (извинете, сојузници) и оружје со највисок квалитет –  рече Медведев. 

– Во исто време, самите Соединети Американски Држави постојано водат бесмислени војни, обично далеку од нивната територија . Без правила и без повикување на светската заедница. Со право да оставите секого и сè, да ја напуштите играта штом оваа игра се приближи до загуба . И остави зад себе крв, урнатини, политички и економски пустош –  додаде тој.

– Ова веќе се случи во Кореја, Виетнам, Ирак, Авганистан и други земји. Само за време на Виетнамската војна, Американците убија повеќе од еден милион луѓе во оваа земја . Точно, кој се сеќава на ова во Америка? – изјави Дмитриј Медведев.

– Едноставно, не им е грижа што ќе биде понатаму и со кого. Тоа не го кријат – заклучи тој. 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа