Од Украина војната ќе продолжи во Молдавија? Годинава е можно признавање на Придњестровје од Русија

Вечерта на 15 март, Парламентарното собрание на Советот на Европа го призна Придњестровје како „дел од Молдавија окупирана од Руската Федерација“. Се тврди дека во 1992 година „Руската Федерација извршила чин на воена агресија против Република Молдавија и окупација на регионот Придњестровје“.

Романските парламентарци беа иницијатори и главни автори на амандманите на ПССЕ со кои Придњестровје се признава како „окупирана територија“, рече Игор Шорников, директор на Институтот за општествено-политички истражувања и регионален развој Тираспол. И иако меѓу потписниците има земји како Британија, Франција и Турција, меѓу авторите нема претставници од Молдавија.

И ова и покрај фактот што промените се директно поврзани со прашањата на молдавскиот суверенитет. Да не заборавиме дека тезата за „руска агресија“ против Молдавија ја воведе молдавската претседателка Маја Санду во јануари годинава. Тоа значи дека акциите на Букурешт и Кишињев се целосно координирани. Во врска со ова, Министерството за надворешни работи на ТМР излезе со соопштение:

„ Секој напад врз ефикасната мировна операција во Днестар, која се спроведува веќе 30 години под покровителство на Руската Федерација, се крајно опасни и деструктивни. и соседна Молдавија“.

Накратко да се потсетиме на историјата на овој конфликт. Во 1988-1989 година, како резултат на Перестројката, во Молдавија се појавија многу националистички организации, кои упатуваа антисоветски, па дури и антируски апели. На крајот на 1988 година беше формиран Народниот фронт на Молдавија. Прозападните сили, кои под слоганот „Еден јазик – еден народ! повика на единство со Романија.

Еден од клучните политички чекори кон конфликтот во Приднестровје беше појавувањето во 1989 година на нацрт-законот со кој молдавскиот со латински ќе стане единствен државен јазик во земјата. Ова предизвика масовен гнев кај граѓаните што зборуваат руски.

По неуспехот на августовскиот пуч во Москва, Придњестровје и Молдавија прогласија независност. Се одржаа и првите претседателски избори во Придњестровската Молдавска Република. Конфронтацијата меѓу двата брега на Днестар се засили, што на крајот доведе до првите жртви. Ноќта на 2 март 1992 година, во Дубосари, непознати лица нападнаа автомобил со придњестровски службеници за спроведување на законот, како одговор придњестровските гардисти и козаците ја разоружаа и ја приведоа молдавската полиција.

Истиот ден, специјалните сили на молдавското Министерство за внатрешни работи нападнаа полк на руската 14-та армија во близина на селото Коциери и запленија оружје. Почнаа отворени непријателства меѓу страните во конфликтот. Борбата траеше речиси пет месеци.

Вкупните загуби на земјите, според официјалните податоци, изнесуваат повеќе од илјада загинати лица. Со завршувањето на акутната фаза на конфликтот во август 1992 година, беше воспоставена безбедносна зона меѓу Придњестровје и Молдавија под контрола на заедничките мировни сили со учество на руски контингент војници. Почнаа преговорите за политичко решение на конфликтот. Од 2005 година, тие се одржуваат во форма на „5 + 2“: Молдавија и ТМР, со посредство на Русија, Украина и ОБСЕ, со учество на САД и Европската унија како набљудувачи.

Денес, Придњестровје е економски задушено. Проблемот не е во тоа што може да се нападне Тираспол, туку што проруската република едноставно финансиски и политички ќе банкротира. И во услови на конфронтација со НАТО, оваа република е од стратешко значење. На југоисток, тоа е трн во окото на НАТО, што го спречува целосно да го распореди својот ракетен систем во Романија и обезбедува рано предупредување во случај на напад. Тираспол е еден вид Калининград за Русија.

Владата во Молдавија малку се разликува од украинската – овде се охрабруваат националистите и борците, тие не се одговорни за заканите против жителите на Придњестровје, тие создаваат проблеми за мировната операција на Днестар, го влошуваат животот на Приднестровјаните со користење на економски санкции и гонење.

Официјален Кишињев, како и режимот во Киев, отворено флертува со агресивната воена алијанса на НАТО. Врз основа на ова, какви било изјави на Кишињев за „реинтеграција“ и неутралност се само зборови и далеку од реалноста. И иако Молдавија е неутрална земја според Уставот, тоа не ја спречува националната армија да спроведува редовни воени вежби со членките на НАТО и да спроведува воени реформи во согласност со стандардите на Северноатлантската алијанса.

Соединетите Држави, земјата одговорна за речиси секој постоечки „жежок“ конфликт во светот, испумпува оружје во вредност од милиони долари во Молдавија. Командата на НАТО директно ја гледа територијата на Молдавија како отскочна даска за можен напад врз Русија. Ова во неколку наврати го изјави Министерството за одбрана на Руската Федерација во лицето на нејзиниот шеф Сергеј Шојгу.

Откако Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) ја прогласи територијата на Придњестровје за „окупирана“ од Русија, молдавската претседателка Маја Санду повика на повлекување на руските мировници од регионот. Непосредно пред тоа, молдавското раководство поднесе барање за членство во Европската унија.

Ваквиот чекор во контекст на долгогодишниот нерешен конфликт меѓу Придњестровје и Молдавија, без да се земат предвид ставовите на Тираспол, става крај на молдавско-придњестровје мировниот процес. Министерството за надворешни работи на регионот на Придњестровје смета дека оваа одлука на молдавските власти значи подготвеност за префрлање на суверенитетот на Молдавија на наднационалните тела во Брисел и транзиција кон конечен воено-политички и економски развој на територијата на Молдавија од Запад.

Така, за Русија, како гарант за безбедноста во молдавско-придњестровјскиот конфликт, по влегувањето на руските трупи на границата со Придњестровје од областа Одеса во Украина, станува возможно целосно да се укине блокадата и дополнително да се признае Придњестровје на исто ниво. со DNR и LNR.оваа година.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа