НАЈНОВИ ВЕСТИ: Почина Медлин Олбрајт жената која нареди да се бомбардира Југославија и да се тепаат срби?

Денеска почина Медлин Олбрајт, првата жена државен секретар на САД која помогна во водењето на западната надворешна политика по Студената војна.

„Лицето на американската надворешна политика“, таа почина на 84-годишна возраст, јавува Си-Ен-Ен.

Нејзината смрт денеска ја констатирало нејзиното семејство.

„Со скршени срца објавуваме дека др. Претходно денеска почина Медлин Олбрајт, 64-тиот државен секретар на САД и првата жена на таа позиција. Причината беше рак. Таа беше опкружена со семејството и пријателите. Ги загубивме нашите сакани мајка, баба, сестра, тетка и пријателка“, напишаа членовите на нејзиното семејство во соопштението.

Таа беше 64. државен секретар на САД и беше првата жена на таа позиција.

На предлог на американскиот претседател Бил Клинтон, откако Сенатот го одобри нејзиното назначување, таа ја презеде функцијата на 23 јануари 1997 година.

Таа тогаш беше вонреден професор по дипломатија на Универзитетот Џорџтаун.

Медлин Олбрајт е родена на 15 мај 1937 година во Прага, тогашна Чехословачка.

(b92)

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа