МЕДЛАЈН ОЛБРАЈТ МИ ОТКРИ ЗОШТО МРАЗИ СРБИ! Вук Драшковиќ за можеби НАЈГОЛЕМАТА ТАЈНА на американскиот државен секретар

Почина Медлин Олбрајт, првата жена државен секретар на САД која помогна во водењето на западната надворешна политика по Студената војна. Таа имаше 84 години.

Претседателот на Српското движење за обнова и поранешен министер за надворешни работи Вук Драшковиќ пред само еден месец гостувајќи во емисијата „Црвен картон“ на телевизија Курир откри детали за Медлин Олбрајт кои дотогаш не ги знаела јавноста.

Драшковиќ му открил на водителот Светислав Басара дека во еден разговор Олбрајт му признала зошто им била огорчена на Србите.

Драшковиќ се осврна и на тоа што пред камера и ја бакнал раката на Олбрајт, иако таа директно влијаела на НАТО бомбардирањето на нашата земја само неколку години претходно.

– Девет Дунав и девет Сава во денешна Србија, која е целосно отруена со невистини кои ги прифати како вистини, нема да ме измијат затоа што ја бакнав раката на Медлин Олбрајт, која тогаш беше државен секретар на САД, на средба во Брисел. Им бакнав рака на „злосторникот“ и на „србомразецот“, а Србија не знае. Србија не знае дека Медлин Олбрајт пораснала во Белград и дека нејзиниот татко бил србофил. Тој беше амбасадор на Чехословачка и рече дека „да не бев Чех, ќе бев Србин“ и дека ги обожава Србите. Медлин Олбрајт во Вашингтон ми кажа дека толку многу ги сака Србите што целата љубов кон Србите ја претворила во огорченост, дури и во омраза, поради Слободан Милошевиќ, кој е најголемиот срам на српскиот народ – изјави Вук Драшковиќ во емисијата „Црвен картон. „ да биде домаќин на Светислав Басара .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа